Rozmiar tekstu: A A A
reset
Wyślij się na maila
Anty spam: (
4
+
6
) *
2


Wynik:


Opublikowano: 16 stycznia 2015, 13:30    

Brawurowo zagrali „Rewolucję”


8 stycznia 2015 r. Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Krościenku nad Dunajcem pod artystycznym kierownictwem Krzysztofa Szewczyka uroczyście zainaugurowała obchody 40 rocznicy narodzin Odnowy w Duchu Świętym w Polsce.

fot. Aleksandra Rogowska

Muzycy z Pienin z tej okazji w amfiteatrze na Kopiej Górce wykonali brawurowo w niesprzyjających warunkach pogodowych (kilkustopniowy mróz) utwór pod tytułem „Duch mocą swą wieje” (zwany popularnie „Rewolucją”).

fot. Aleksandra Rogowska

Piosenka „Rewolucja”, która powstała w polskiej wersji w 1975 roku najprawdopodobniej w Krościenku, jest symbolem tamtych wydarzeń, symbolem buntu przeciwko komunistycznemu reżimowi, symbolem duchowego ożywienia – długo oczekiwanej wiosny Kościoła.

fot. Aleksandra Rogowska

REWOLUCJA/słowa

W krąg przez cały świat Duch mocą swą wieje
W krąg przez cały świat jak rzekł Prorok tak dzieje się
W krąg przez cały świat kroczy potężna rewolucja
Boża chwała wznosi się tak jak szum potężnych wód

fot. Aleksandra Rogowska

Młodzież oazowa na przekór ówczesnym komunistycznym władzom głośno śpiewała „Rewolucję” dając do zrozumienia, że ta duchowa rewolucja od tej październikowej jest o wiele ważniejsza. Rewolucję śpiewano zresztą nie tylko na rekolekcjach oazowych. Tak wspomina tamtą atmosferę i samą piosenkę Barbara Ligocka z Poznania, wieloletnia współpracownica ks. Mariana Piątkowskiego: ” Z zapałem śpiewaliśmy ‚W krąg przez cały świat Duch mocą swą wieje, w krąg przez cały  świat kroczy potężna rewolucja…’ To było ma się rozumieć o Duchu Świętym, ale my w podtekście myśleliśmy również o Ojczyźnie”.

Odnowa w Duchu Świętym to, zgodnie z nauką Kościoła, doświadczenie dane wszystkim wiernym, całemu Kościołowi, dla umocnienia, pogłębienia wiary. Początki katolickiej Odnowy w Duchu Świętym sięgają lat 60.

fot. Aleksandra Rogowska

W 2015 r, w 40 rocznicę powstania Odnowy w Duchu Świętym w Polsce zostanie zaprezentowany film dokumentalny pod tytułem „Ściskam Was bardzo mocno”. W tej chwili trwają prace montażowe. Film Małgorzaty i Marka Nowickich (autorów książki „Upili się młodym winem”)  opisuje wydarzenia z 1975 roku – wyjaśnia w jakich okolicznościach powstała w Polsce Odnowa w Duchu Świętym i jaką rolę w tych początkach odegrali: Prymas kard. Stefan Wyszyński, kard. Karol Wojtyła, ks. Marian Piątkowski oraz ks. Franciszek Blachnicki. Premiera przewidziana jest w pierwszej połowie roku 2015 w okolicy Zielonych Świąt.

KOMENTARZE
  1. Redakcja serwisu oaza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy ani się z nimi nie utożsamia.
  2. Komentarze są wprowadzane przez internautów w sposób niezależny od Redakcji i jako takie nie stanowią części serwisu obsługiwanego przez Redakcję.
  3. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia lub wstrzymanie niektórych komentarzy bez podania przyczyn. W szczególności dotyczy to kometarzy zawierających treści, które mogą być odebrane jako obraźliwe lub nie są związane z tematem.
  4. Każdy czyta komentarze na własną odpowiedzialność.

Nie przegap

Rekolekcje

Zaproszenia

Kalendarz

STRONY OAZOWE