Start
Wednesday, 06 November 2013 11:44

Błogosławieni, którzy w Panu umierają... (Ap 14,13)


Dziś, na cmentarzu w Lubniu, miało miejsce ostatnie pożegnanie zmarłej w dniu 4 listopada Mamy ks. Stanisława Szczepańca, wieloletniego moderatora Centralnej Diakonii Liturgicznej.


Wieczny odpoczynek racz Jej dać, Panie,
a Światłość Wiekuista niechaj Jej świeci.
Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

 
Tuesday, 03 September 2013 23:40

Oaza Rekolekcyjna Diakonii Liturgicznej - Krościenko nad Dunajcem AD 2013


„Trzeba znać liturgię, by móc w niej posługiwać”


Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i tym razem Centralna Diakonia Liturgiczna zadbała o organizację przy Kopiej Górce swoich rekolekcji specjalistycznych. Odbyły się one w dniach 20-25 sierpnia br., a tworzyło je dziewięć osób z sześciu diecezji naszego kraju. Tak mała liczebność umożliwiła oazowiczom wygodny i spokojny pobyt w gościnnym domu pani Hrycowej przy Alei Wędkarzy na prawym brzegu Krośnicy. To tam odbywały się wszystkie spotkania i konferencje rekolekcyjne, tam także gromadzono się na Liturgii Godzin.


Do sprawowania sakramentów i głoszenia katechez zaproszony został ks. Damian Kwiatkowski, kapłan archidiecezji częstochowskiej, student Instytutu Formacji Pastoralno-Liturgicznej oraz Instytutu Prawa Kanonicznego KUL oraz duchowy opiekun Grupy Formacji Liturgicznej „Dobro Liturgii”. Diakonię oazy stanowiły jeszcze trzy osoby z CDL, na czele z Wojciechem Kosmowskim, odpowiedzialnym za ten odcinek działalności naszego Ruchu. Wezwanie do uczestnictwa podjęły osoby zaangażowane w diecezjalne diakonie liturgiczne: trzech młodzieńców i jedno małżeństwo z Domowego Kościoła.

Centrum każdego dnia, także w wymiarze czasowym (punkt 12:00), stanowiła Eucharystia w kaplicy pw. Chrystusa Sługi. Była ona codziennie poprzedzona kręgiem liturgicznym, w trakcie którego uczestnicy ORDL dobierali pieśni, układali modlitwę powszechną, tworzyli komentarz liturgiczny oraz przydzielali sobie funkcje.


Po obiedzie miała zaś miejsce godzina odpowiedzialności, prowadzona metodą ewangelicznej rewizji życia: widzieć - osądzić - działać. Podczas tego punktu programu uczestnicy opowiadali o liturgicznym zaangażowaniu oazowiczów ze swoich środowisk, stosownie do ich wieku i stanu. Tak naszkicowany obraz był konfrontowany z wizjami ks. Franciszka Blachnickiego.


Czas wieczorny wykorzystywany był na rozmaite sposoby. Pierwszego dnia oazowicze zagrali w fascynującą grę strategiczną: ułożyć wszechstronny plan formacyjny dla służby liturgicznej w wielkomiejskiej parafii X. Drugiego dnia odtworzyli z nagrań homilie ks. Wojciecha Danielskiego i zapoznali się z jego życiorysem. Trzeciego dnia – był to piątek – przeżyli Drogę Krzyżową według rozważań tego kapłana na temat diakonii. Ostatniego dnia nastąpiła skromna agapa.


Rekolekcje, podobnie jak „zwykłe” ORD, opierały się na czterech wielkich tematach – ideałach wychowawczych Ruchu: Światło-Życie, Nowy Człowiek, Nowa Wspólnota oraz Nowa Kultura. Zagadnienia te były oczywiście prezentowane w specyficznym kontekście liturgii. Uczestnicy otrzymali ponadto płyty z cennymi materiałami szkoleniowymi zgromadzonymi przez CDL.


Jako uczestnik tego kameralnego a wielce inspirującego spotkania pozwolę sobie na parę słów świadectwa. Moje największe spotkanie z Panem Bogiem dokonało się w Eucharystii trzeciego dnia, gdy obsługiwałem kadzielnicę. Słuchałem kazania, siedząc w ostatnim rzędzie kaplicy – blisko zejścia do zakrystii. Dym kadzidła wypełniał całe pomieszczenie. Zaraz nasunęła mi się myśl, że jest to znak Ducha Świętego działającego w Kościele. Nieustannie ruchliwego, aktywnego, wszechogarniającego i wszędobylskiego – jak w Mdr 7, 22-27. Pomyślałem, iż jako „człowiek Ruchu” mam być właśnie tak zaangażowany w posługę: napędzany czystym Duchem Świętym.

Ważnym doświadczeniem była też Msza święta pierwszego dnia – przeżyta z chińskim księdzem koncelebransem i czterema oazowiczkami z Państwa Środka. Wiele już razy doświadczałem „powszechności Kościoła”, ale nigdy w tak małej wspólnocie.

W Namiocie Spotkania Pan Bóg zachęcił mnie do aktywniejszego pełnienia funkcji lektora. Chcę wcielać w życie słowa z odczytanych przeze mnie urywków biblijnych. Prosta rzecz, ale do tej pory miewałem problemy z praktyczną realizacją idei „Słowa Życia”; mój ewentualny zapał szybko gasł. Teraz Pan jest ze mną i uwielbiam Go w moim wielkim powołaniu. „Wielki jest Pan i bardzo godzien chwały, a wielkość Jego niezgłębiona” (Ps 145,3).

Mateusz Klaja, DDL Katowice

(poprawki redakcyjne: Wojciech Kosmowski)

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE

„Trzeba znać liturgię, by móc w niej posługiwać”

Oaza Rekolekcyjna Diakonii Liturgicznej, Krościenko AD 2013

 

Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i tym razem Centralna Diakonia Liturgiczna zadbała o organizację przy Kopiej Górce swoich rekolekcji specjalistycznych. Odbyły się one w dniach 20–25 sierpnia br., a tworzyło je dziewięć osób z sześciu diecezji naszego kraju.

Tak mała liczebność umożliwiła oazowiczom wygodny i spokojny pobyt w gościnnym domu pani Hrycowej przy Alei Wędkarzy na prawym brzegu Krośnicy. To tam odbywały się wszystkie spotkania i konferencje rekolekcyjne, tam także gromadzono się na Liturgii Godzin. Do sprawowania sakramentów i głoszenia katechez zaproszony został ks. Damian Kwiatkowski, kapłan archidiecezji częstochowskiej, student Instytutu Formacji Pastoralno-Liturgicznej oraz Instytutu Prawa Kanonicznego KUL oraz duchowy opiekun Grupy Formacji Liturgicznej „Dobro Liturgii”. Diakonię oazy stanowiły jeszcze trzy osoby z CDL, na czele z Wojciechem Kosmowskim, odpowiedzialnym za ten odcinek działalności naszego Ruchu. Wezwanie do uczestnictwa podjęły osoby zaangażowane w diecezjalne diakonie liturgiczne: trzech młodzieńców i jedno małżeństwo z Domowego Kościoła.

Centrum każdego dnia, także w wymiarze czasowym (punkt 12:00), stanowiła Eucharystia w kaplicy pod wezwaniem Chrystusa Sługi. Była ona codziennie poprzedzona kręgiem liturgicznym, w trakcie którego uczestnicy ORDL dobierali pieśni, układali modlitwę powszechną, tworzyli komentarz liturgiczny oraz przydzielali sobie funkcje.

Po obiedzie miała zaś miejsce godzina odpowiedzialności, prowadzona metodą ewangelicznej rewizji życia: widzieć – osądzić – działać. Podczas tego punktu programu uczestnicy opowiadali o liturgicznym zaangażowaniu oazowiczów ze swoich środowisk, stosownie do ich wieku i stanu. Naszkicowany tak obraz był konfrontowany z wizjami ks. Franciszka Blachnickiego.

Luźniejszy czas wieczorów wykorzystywany był na rozmaite sposoby. Pierwszego dnia oazowicze zagrali w fascynującą grę strategiczną: mieli ułożyć wszechstronny plan formacyjny dla służby liturgicznej w wielkomiejskiej parafii X. Drugiego dnia odtworzyli z nagrań homilie ks. Wojciecha Danielskiego i zapoznali się z jego życiorysem. Trzeciego dnia – był to piątek – odprawili Droge Krzyżową według rozważań tego kapłana na temat diakonii. Ostatniego dnia nastąpiła skromna agapa.

Rekolekcje, podobnie jak „zwykłe” ORD, opierały się na czterech wielkich tematach – ideałach wychowawczych Ruchu: Światło–Życie, Nowy Człowiek, Nowa Wspólnota oraz Nowa Kultura. Zagadnienia te były oczywiście prezentowane w specyficznym kontekście liturgii.

Uczestnicy otrzymali ponadto płyty z cennymi materiałami szkoleniowymi zgromadzonymi przez CDL.

 

Jako uczestnik tego kameralnego a wielce inspirującego spotkania pozwolę sobie teraz na parę słów świadectwa. Moje największe spotkanie z Panem Bogiem dokonało się w Eucharystii trzeciego dnia, gdy obsługiwałem kadzielnicę. Słuchałem kazania, siedząc w ostatnim rzędzie kaplicy – blisko zejścia do zakrystii. Dym kadzidła wypełniał całe pomieszczenie. Zaraz nasunęła mi się myśl, że jest to znak Ducha Świętego działającego w Kościele. Nieustannie ruchliwego, aktywnego, wszechogarniającego i wszędobylskiego – jak w Mdr 7, 22-27. Pomyślałem, iż jako „człowiek Ruchu” mam być właśnie tak zaangażowany w posługę: napędzany czystym Duchem Świętym.

Ważnym doświadczeniem była też Msza święta pierwszego dnia – przeżyta z chińskim księdzem koncelebransem i czterema oazowiczkami z Państwa Środka. Wiele już razy doświadczałem „powszechności Kościoła”, ale nigdy w tak małej wspólnocie.

W Namiocie Spotkania Pan Bóg zachęcił mnie do aktywniejszego pełnienia funkcji lektora. Chcę wcielać w życie słowa z odczytanych przeze mnie urywków biblijnych. Prosta rzecz, ale do tej pory miewałem problemy z praktyczną realizacją idei „Słowa Życia”; mój ewentualny zapał szybko gasł. Teraz Pan jest ze mną i uwielbiam Go w moim wielkim powołaniu. „Wielki jest Pan i bardzo godzien chwały, a wielkość Jego niezgłębiona” (Ps 145,3).

Mateusz Klaja

DDL Katowice

(poprawki redakcyjne, Wojciech Kosmowski)

 
Wednesday, 22 May 2013 10:13

ORDL 2013 - Krościenko nad Dunajcem


Serdecznie zapraszamy na Oazę Rekolekcyjną Diakonii Liturgicznej,

która odbędzie się w dniach 20-25 sierpnia 2013 r.

w Centrum Ruchu Światło-Życie w Krościenku nad Dunajcem.


W tym roku rekolekcje poprowadzi

ks. Damian Kwiatkowski z archidiecezji częstochowskiej.

 

ORDL jest adresowana do osób po pełnej formacji podstawowej w Ruchu Światło - Życie i po ORD, które podejmują lub pragną podjąć posługę liturgiczną, zwłaszcza w diakoniach diecezjalnych, ale także w rejonowych i parafialnych.


Koszt: młodzież i studenci – 260 zł; dorośli – 280 zł;
dzieci
(3-12 lat) 180 zł; starsze dzieci 260 zł

 

Zgłoszenia należy dokonywać do 31 lipca włącznie w następujący sposób:


1) zgłoszenie drogą elektroniczną na adres: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it podając następujące dane: imię i nazwisko, wiek, diecezja, adres do korespondencji, e-mail i telefon, dane o odbytej formacji oraz rodzaj dotychczasowego zaangażowania w dziedzinie liturgii.

2) Po otrzymaniu potwierdzenia zgłoszenia przez CDL (mail): wypełnienie karty rekolekcyjnej - do pobrania w formacie pdf lub doc - i dalsze postępowanie zgodnie z instrukcją na karcie.

3) Wpłata bezzwrotnego zadatku (150 zł) z dokładnym zaznaczeniem tytułu wpłaty (imię i nazwisko, ORDL np. Wojciech Kosmowski, ORDL) na konto: Stowarzyszenie „DIAKONIA Ruchu Światło-Życie" - DOR, Bank Spółdzielczy w Krościenku n. D., nr konta: 91 8817 0000 2001 0020 3300 0102

 

Prosimy Was także o modlitwę w intencji tych rekolekcji - za diakonię i uczestników.

 

Czekamy na Was - do zobaczenia w Krościenku!

 
Wednesday, 22 May 2013 12:06

COM 2013 już za nami


Drodzy w Panu!


Bardzo dziękuję wszystkim, którzy podejmowali posługi liturgiczne podczas tegorocznej Centralnej Oazy Modlitwy. Dzięki Wam charyzmat liturgii naszego Ruchu ukazał się w całym swoim pięknie.


Materiały na temat posług liturgicznych i "Ceremoniał Krościenka" znajdą się wkrótce na naszej stronie. Zachęcam do zapoznania się z nimi i do ich współtworzenia poprzez przesyłanie uwag i własnych przemyśleń.


Dzięki Waszej posłudze powoli staje możliwe spełnienie się marzenia, żeby jak kiedyś regulowano zegarki na podstawie odjazdów pociągów - tak kształtowano liturgię, jak jest ona sprawowana w Krościenku.


Wraz z modlitwą,

Wojciech Kosmowski
Odpowiedzialny za CDL

 
«StartPrev12345678910NextEnd»