image1 image2 image3 image4

Relacja z Oazy Jedności Diakonii Liturgicznej

OJDL17-2W dniach 15-17 grudnia 2017 r. w Ożarowie Mazowieckim przeżywaliśmy kolejną Oazę Jedności Diakonii Liturgicznej. Tegoroczna wpisała się w szczególny czas. Rozpoczynaliśmy ją w przedostatnim dniu pierwszej części Adwentu, w której przygotowujemy się na przyjście Pana w czasie ostatecznym. Ks. Marcin Loretz, Moderator CDL, w homilii przypomniał nam to, na co zwracał uwagę ks. Franciszek Blachnicki: że słowo „zbawienie” wiele osób zestawia ze słowem „wieczne” i odkłada nawrócenie na później, na koniec życia. A zbawienie dokonuje się właśnie teraz – i nasze spotkanie to jest taki moment, kiedy mamy szansę skupić się na tym, co jest nam rzeczywiście potrzebne. W przeciwnym razie wszystko, co robimy w życiu osobistym i w naszych diakoniach nie ma większego sensu.

OJDL17-1Sobota upłynęła nam pod znakiem przygotowań do niedzieli Gaudete. Przed południem odbyły się spotkania kręgu liturgicznego, a po I Nieszporach przeżywaliśmy Wigilię (zob. OWLG 73). W niedzielnej homilii ks. Marcin zwrócił uwagę na to, że dla zrozumienia tego, czym jest radość, potrzebne jest dostrzeganie własnej słabości. Radość nie jest bowiem niezauważaniem trudności, nie jest udawaniem, że wszystko dobrze się układa. Przypomina o tym także Jan Chrzciciel, który dał świadectwo prawdzie. Nasza radość powinna wypływać z czegoś o wiele głębszego: z więzi z Chrystusem, niezależnie od sytuacji, w jakiej jesteśmy, w rzeczywistym i realnym świecie.

OJDL17-3Stałym elementem każdej OJDL jest także dzielenie się tym, czym żyją nasze diakonie, naszymi radościami i troskami, a także wypracowanymi materiałami. Tym razem każda z reprezentowanych DDL przygotowała krótką prezentację-sprawozdanie, co zostało nagrodzone prezentem-niespodzianką. Zaskoczeniem był także niedzielny „pogodny poranek filmowy”, w czasie którego nie tylko oglądaliśmy krótkie filmy dotyczące przygotowania i przeżywania liturgii, ale także zastanawialiśmy się nad ich koncepcją – jak takie filmy przygotowywać, na co zwracać uwagę, a czego unikać. Świadectwo w mediach jest dziś ważnym i jednocześnie trudnym wyzwaniem. Żywa dyskusja i zainteresowanie tematem zapewne zaowocują w niedalekiej przyszłości.

xWD2017Szczególnym patronem wszystkich naszych zimowych spotkań jest ks. Wojciech Danielski, drugi Moderator Krajowy Ruchu Światło-Życie i kapłan archidiecezji warszawskiej. Uczestniczyliśmy w diecezjalnych obchodach związanych z rocznicą jego śmierci († 24 XII 1985 r.). Po nawiedzeniu grobu na warszawskich Powązkach, w czasie Mszy św. w kościele pw. św. Karola Boromeusza modliliśmy się o możliwość rozpoczęcia jego procesu beatyfikacyjnego. Podczas liturgii usłyszeliśmy, że ks. Wojciech, człowiek prawdziwie paschalny, zasnął ukochawszy Kościół, Ruch Światło-Życie i liturgię. I jest on wzorem przeżywania życia w nieustannej gotowości na spotkanie z Panem. Jest nauczycielem gorliwego i do głębi prawdziwego wołania „Marana tha!”.

Chwała Panu za ten czas wzajemnego budowania, wzrastania i jedności w modlitwie!

Patrycja Kulczewska, CDL

 

stworzone dzięki komputerowe24.pl | strona archiwalna | ta strona korzysta z cookies
2019  Centralna Diakonia Liturgiczna