W Gnieźnie otwarte zostanie Okno Życia

[z zasobów Internetu]W gnieźnieńskim Domu Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo otwarte zostanie Okno Życia. Inicjatorem jest Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Będzie to trzecie takie okno w Wielkopolsce.

Otwarcie Okna Życia zaplanowano na 26 marca 2012 roku. W chwili obecnej trwają przygotowania do jego uruchomienia. Jak informuje Lucyna Muniak, kierownik działu komunikacji Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Gniezno będzie trzecim miastem w Wielkopolsce po Poznaniu i Kaliszu, gdzie takie okno będzie funkcjonować.

„Nie mamy danych z Kalisza, wiemy natomiast, że w poznańskim oknie pozostawiono jedno dziecko. Takie miejsca są bardzo potrzebne. To ratunek dla niechcianego dziecka, inaczej bowiem zostałoby porzucone i poważnie zagrożone śmiercią. Takie rozwiązanie broni też matkę przed oskarżeniem popełnienia przestępstwa narażenia dziecka na utratę zdrowia i życia” – mówi Lucyna Muniak.

Okno Życia jest specjalnie oznakowane i otwiera się z zewnątrz. Po umieszczeniu w nim dziecka natychmiast uruchamia się alarm. Noworodek zostaje przeniesiony do odpowiedniego miejsca, gdzie przebywa do czasu przybycia karetki. Następnie dziecko przechodzi badania w szpitalu i oddane jest do pogotowia rodzinnego. W tym czasie rozpoczyna się proces adopcyjny.

Pierwsze okno życia otwarte zostało w 2006 roku u sióstr nazaretanek w Krakowie. W chwili obecnej w Polsce działa 45 takich okien, w których do marca tego roku uratowano 33 noworodki.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

You Might Also Like

Leave a Reply