MTD logo PLEuropejska Inicjatywa Obywatelska w obronie małżeństwa i rodziny "Mama, Tata i Dzieci" jest wystąpieniem obywateli państw UE do instytucji europejskich, by jeśli odnoszą się do rodziny poprzestawały na wspólnej części tego, co w Europie bywa uznawane za rodzinę. To znaczy rodzinie opartej na małżeństwie jednego mężczyzny z jedną kobietą i pokrewieństwie. Aby było to możliwe, musimy zebrać pod Inicjatywą co najmniej milion podpisów na terenie UE.

Downa zespolFilm przedstawiający dzieci z zespołem Downa nie może być nadawany we francuskiej telewizji w ramach bloku reklamowego.

Rada Stanu decyzją z 10 listopada nie zakazała całkowitego jego rozpowszechniania, uznała jednak że film nie stanowił „przekazu w interesie ogółu” - wyjaśniła w przesłanym KAI komunikacie Ambasada Francji w Polsce.

aborcja nie zabijajAborcja pozostaje grzechem ciężkim i ostatnie decyzje Franciszka niczego tu nie zmieniają - powiedział w Radiu Watykańskim abp Vincenzo Paglia, prezes Papieskiej Akademii Życia, a zarazem wielki kanclerz Papieskiego Instytutu Jana Pawła II ds. Studiów nad Małżeństwem i Rodziną.

W ten sposób zaprzeczył on twierdzeniom wielu światowych mediów, jakoby „papież skreślił aborcję z listy grzechów ciężkich”, gdyż rozszerzył na wszystkich kapłanów prawo do rozgrzeszania z popełnienia tego czynu. Możliwość taką zawiera list apostolski „Misericordia et misera”, kończący Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia.

Abp Henryk HoserKobiety, które dokonały aborcji, usłyszą w konfesjonale: "Twoje grzechy zostały odpuszczone", a uzyskanie rozgrzeszenia jest bardziej dostępne w Roku Miłosierdzia, bo każdy spowiednik ma prawo uwolnić od tego - stwierdza w wywiadzie dla KAI abp Henryk Hoser.

Biskup warszawsko-praski przypomina o swoistym last minute dla spowiadających się, gdyż Jubileusz Miłosierdzia dobiega końca. Charakteryzuje też polskie sumienia, mówi o sekularyzacji z jednej i pogłębieniu wiary z drugiej strony, przeciwnych tendencjach, które można zaobserwować dziś w Polsce.

sancta sedesPo decyzji papieża Franciszka o przyznaniu wszystkim księżom władzy odpuszczania grzechu aborcji zmieni się prawo kanoniczne w tej kwestii. Zapowiedział to przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella podczas prezentacji w Watykanie papieskiego listu apostolskiego „Misericordia et misera”.

- Dotychczas prawo kanoniczne przewiduje, że władzę odpuszczenia grzechu aborcji posiada biskup diecezjalny, który niekiedy deleguje odpuszczanie tego grzechu kilku lub nawet wszystkim kapłanom swej diecezji - powiedział abp Fisichella.

avvenireDziennik episkopatu włoskiego „Avvenire” w marcu 2010 przeprowadził wywiad z ks. prałatem Charlesem Scicluną. Jest on „promotorem sprawiedliwości” Kongregacji Nauki Wiary, czyli prokuratorem (oskarżycielem publicznym) trybunału dawnego Św. Oficjum, który zajmuje się tzw. delicta graviora, czyli przestępstwami, które Kościół uważa za najcięższe, to jest przeciwko Eucharystii, przeciwko świętemu charakterowi sakramentu pokuty oraz przeciwko szóstemu przykazaniu popełnionemu przez duchownego wobec nieletniego. Zamieszczamy tekst wywiadu.

Na biurku Boga Ojca leżały listy odesłane do nadawcy: kartki z łaskami uświęcającymi, listy z ojcowskimi radami, listy polecone ze specjalnymi powołaniami, dobre natchnienia…

fot. aj"Kobietę najlepiej ubiera miłość" - przeczytałam to zdanie w wywiadzie z Beatą Tyszkiewicz. Wzbudziło we mnie wiele refleksji, którymi pragnę się z Wami podzielić. Oczywiście powyższe zdanie dotyczy relacji do mężczyzny, my jednak powinnyśmy zastanowić się jaka miłość może nas najpiękniej ubrać. Może również nad tym, dlaczego mamy być dobrze ubrane i co to oznacza w konkretnych sytuacjach.

To jeden z tematów wywołujących wielkie dyskusje i budzący wiele emocji. Jak to jest z mieszkaniem razem przed ślubem?

fot. ajWarszawa, 2006

"Prawie wszyscy okropnie się wstydzą. Nie tylko ty. Prawie każdy. Dorastając uczymy się, jak tłumić to uczucie, żeby można było przebywać wśród ludzi i zachowywać się stosownie.  Bardzo niewiele jest sytuacji, które nie budzą zażenowania. Większość z nas zaczyna ograniczać swoje życie, żeby tylko uniknąć tego uczucia. Coraz więcej rzeczy nie robimy, tylko dlatego, że się wstydzimy. Chodzimy wolniej i ostrożniej. Bardzo ostrożnie siedzimy. Bardzo ostrożnie mówimy.

Jan Paweł IIJan Paweł II zwracał uwagę, że zmiany w sytuacji kobiet zachodzą szybciej w narodach, które wyznają wiarę chrześcijańską, zaś w innych tradycjach i cywilizacjach idzie to wolniej. W swoich dokumentach Jan Paweł II tłumaczy, że ta promocja kobiet wynika bezpośrednio z orędzia Chrystusa - podkreśla w rozmowie z KAI teolog, dr Monika Waluś.

KAI: Jan Paweł II poświęcił wyłącznie lub częściowo kobietom około stu dokumentów. Ile jest w papieskim nauczaniu kontynuacji, a ile nowatorstwa?

Dr Monika Waluś: Już papież Pius XII zachęcał katoliczki, by aktywnie angażowały się w życie społeczne. Była to reakcja na fakt, że kobiety świeckie w jego czasach były coraz bardziej aktywne zawodowo.