Drukuj
in vitro aKatolicki poseł powinien sprzeciwić się prawnemu usankcjonowaniu stosowania metody in vitro - powiedział w wywiadzie udzielonym KAI ks. Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Wczorajszą dyskusją w Sejmie nad projektami bioetycznymi rozpoczęły się w Polsce prace nad regulacjami dotyczącymi m.in. kwestii dopuszczalności stosowania metody sztucznego zapłodnienia pozaustrojowego in vitro.

W tym kontekście warto przypomnieć, że przed kilkoma dniami do najważniejszych osób w państwie, w tym prezydenta i premiera, skierowany został list przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi przestrzegli w nim przed przyjmowaniem prawa dopuszczającego stosowanie metody in vitro.

Jak powiedział rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch, jeśli chodzi o kwestie etyczne biskupi są wręcz zobowiązani do zabrania głosu. „Metoda in vitro od strony naukowej jest genialna ale jest jednocześnie naganna od strony etycznej" - przypomniał rzecznik.

W Sejmie dyskutowano wczoraj (22 października) nad czterema projektami ustaw bioetycznych. Dwie z nich przygotowała Platforma Obywatelska, dwie zaś Prawo i Sprawiedliwość. W sejmowych komisjach procedowane są jeszcze dwa projekty Lewicy.

Głosowanie nad przedstawionymi wczoraj w Sejmie czterema projektami odbędzie się podczas przyszłotygodniowego posiedzenia. Posłowie zdecydują wtedy czy projekty odrzucić w pierwszym czytaniu, skierować je do komisji Zdrowia oraz Polityki Społecznej i Rodziny czy też utworzyć komisję nadzwyczajną.

 

Katolicka Agencja Informacyjna (2010-10-23)