Arcybiskup Stanisław NowakO obronę najmniejszych i poszanowanie ludzkiego życia zaapelował w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata abp Stanisław Nowak. Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. W homilii skrytykował m.in. pomysł lewicowych władz Częstochowy, by zabiegi in vitro dofinansowywać z budżetu miasta.

Mszę św. z abp. Stanisławem Nowakiem koncelebrowali m.in. ks. prałat Andrzej Przybylski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego archidiecezji częstochowskiej oraz ks. prałat Jarosław Sroka, asystent kościelny Akcji Katolickiej archidiecezji częstochowskiej.

W homilii abp Nowak podkreślił, że „Jezus Chrystus jest Królem miłości i króluje przez miłość". - Chrystus będzie sądził według kryterium miłości. Będzie sądził z rąk utrudzonych miłością, z serca zatroskanego o człowieka - mówił abp Nowak.

Odnosząc się do tekstu Ewangelii metropolita częstochowski podkreślił, że w dniu Sądu „Jezus upomni się o najmniejszych". - Dlatego tak bardzo bolesne w naszych czasach jest to wszystko, co jest zwrócone przeciwko najmniejszemu. Najmniejszych trzeba bronić, trzeba ich widzieć - mówił metropolita częstochowski. „Dlatego wołamy w obronie życia. Przeciwstawiamy się aborcji, manipulacjom ludzkim płodem, in vitro"- kontynuował abp Nowak.

Hierarcha odniósł się również krytycznie do pomysłu lewicowych władz Częstochowy, by zabiegi in vitro dofinansowywać z budżetu miasta. - Bolesne jest to, że Częstochowa chce mieć środki budżetowe dla działań in vitro. To jest prowokowanie - podkreślił abp Nowak. „Dlaczego Częstochowa ma być stolicą laickiego progresizmu, dlaczego jako pierwsi mamy prowokować ustawy wbrew człowiekowi?" – pytał metropolita częstochowski. „Wyrażamy żal i czynimy ekspiację Chrystusowi za to wszystko, co jest sprzeczne z Jego Królestwem" - kontynuował hierarcha.

Metropolita częstochowski zaapelował do członków Akcji Katolickiej i młodzieży, by „w takiej sytuacji stanęła wobec Chrystusa ukrzyżowanego, Chrystusa królującego z krzyża". – Bo inaczej czym jesteśmy jako Częstochowa wobec naszych praojców, którzy byli wierni? - zakończył abp Nowak.

W Mszy św. wzięli udział m.in. przedstawiciele kapituły archikatedralnej, członkowie Akcji Katolickiej oraz młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzież i młodzież, która w tym roku otrzymała sakrament bierzmowania.

 

Katolicka Agencja Informacyjna