Fot. ChristinaMałżeństwo będące nierozerwalnym związkiem kobiety i mężczyzny nie jest przeżytkiem, nawet jeśli często właśnie z tej perspektywy przedstawiane jest we współczesnym świecie. Wskazał na to kard. Ennio Antonelli prezentując najbliższą sesję plenarną kierowanej przez siebie Papieskiej Rady ds. Rodziny. Spotkanie w dniach 29 listopada - 1 grudnia upamiętni 30-lecie ogłoszenia adhortacji apostolskiej „Familiaris consortio" oraz utworzenia Papieskiej Rady ds. Rodziny.

- Są to dwa dary, które Kościołowi ofiarował Jan Paweł II – powiedział na konferencji prasowej w Watykanie kard. Ennio Antonelli. – Dlatego też spotkanie rozpoczniemy od Eucharystii sprawowanej przy grobie Błogosławionego Papieża. Będzie to najważniejszy duchowy element tej sesji poświęconej rodzinie. Zaplanowaliśmy też kilkanaście paneli, w których wezmą udział ludzie z całego świata.

Pierwszy dzień dedykowany będzie wpływowi „Familiaris consortio" na życie kościelne i duszpasterskie, a kolejny – sytuacji rodziny we współczesnym społeczeństwie. Te minione 30 lat to czas coraz większego kryzysu rodziny. Mam wrażenie, że jesteśmy zasypywani lawiną separacji, rozwodów, aborcji i szerzącego się indywidualizmu. Z drugiej jednak strony był to czas dynamicznego rozwoju ruchów rodzinnych i zaangażowania Kościoła w duszpasterstwo rodzin.

Podczas sesji Papieskiej Rady ds. Rodziny mowa też będzie o przygotowaniach do Światowego Spotkania Rodzin, które w przyszłym roku odbędzie się w Mediolanie. Jedną z propozycji jest wypromowanie przy tej okazji przedsiębiorstw przychylnych rodzinie. Np. zakładów, które, by ułatwić życie swym pracownikom, zakładają przedszkola czy też pozwalają na uelastycznienie czasu pracy.

 

Katolicka Agencja Informacyjna