Drukuj
Przemyśl [fot. EJS]50-procentowe zniżki na przejazdy autobusami MZK oraz na bilety wstępu do obiektów sportowo-rekreacyjnych podległych miastu - takie świadczenia ma zagwarantować program „Przemyska Karta Rodziny Wielodzietnej 3 + i Rodziny Zastępczej". Uchwałę w tej sprawie radni miejscy przyjęli jednogłośnie i zacznie ona obowiązywać od 1 stycznia 2012 r.

– Idea jest taka, aby wspierać rodziny wielodzietne. Przede wszystkim ze względu na dramatyczną w naszym mieście zapaść demograficzną – mówi Wiesław Morawski, przewodniczący klubu radnych Regia Civitas, którzy są inicjatorami pomysłu.

Na wstępie rodzice i dzieci z rodzin, gdzie jest ich przynajmniej trójka (także wychowywanych przez tylko jedno z rodziców), będą mogli korzystać ze zniżek na bilety MZK oraz tanich wejść na stok narciarski, tor saneczkowy, basen oraz na imprezy organizowane przez Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek".

Inicjatorzy mają nadzieję, że z czasem do programu dołączą inne podmioty działające w mieście, takie jak instytucje podległe Urzędowi Marszałkowskiemu (w tym jedyne w mieście kino) oraz lokale gastronomiczne lub sklepy. – Niekoniecznie muszą zastosować 50-procentową zniżkę. Myślę, że będzie to przy okazji dobra promocja dla tego miejsca. Liczę, że program spowoduje większą otwartość rodzin na ofertę kulturalną, ale też do wspólnych wyjść i spędzania razem czasu, choćby w cukierni – mówi Morawski. Dlatego karta skierowana jest do wszystkich rodzin, bez względu na ich zamożność. – To nie ma być karta piętnującą rodzinę jako biedną – wyjaśnia przewodniczący Regia Civitas.

Programem zostanie objętych 396 rodzin wielodzietnych oraz rodzin zastępczych, które wychowują łącznie 1040 dzieci.

 

Katolicka Agencja Informacyjna