Fot. NaszW związku z 30-leciem istnienia założonej przez Jana Pawła II Papieskiej Rady ds. Rodziny w Rzymie rozpoczęło się 29 listopada zebranie plenarne tego gremium. Głównymi tematami obrad, które zakończą się 1 grudnia, jest opublikowana przed 30 laty adhortacja apostolska „Familiaris consortio" oraz Światowe Spotkanie Rodzin (ŚSR), które odbędzie się w dniach 30 maja-3 czerwca 2012 r. w Mediolanie. Omówiona jest też aktualna polityka i ustawodawstwo dotyczące rodziny, a także jej miejsce w społeczeństwie.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny, kard. Ennio Antonelli, otwierając spotkanie wskazał na fakt, że model rodziny w świecie zachodnim od lat przeżywa kryzys. „Dlatego ważną sprawą jest wspieranie 'wzorcowych rodzin', które dowiodą, że małżeństwo chrześcijańskie jest piękne i możliwe do zrealizowania" - powiedział kard. Antonelli w rozmowie z Radiem Watykańskim.
Według kardynała samotność jest "źródłem różnorakiego zła", a ludzie różnych kultur czują, że nie jest najlepiej, gdy się jest samym. Rodzinie nie powinno się przeciwstawiać innych form przyjaźni, czy też współżycia, gdyż rodzina – to stabilny, zwarty na całe życie związek kobiety i mężczyzny, otwarty na dzieci.

Obok „Familiaris consortio" uczestnicy zebrania w Watykanie omawiają stan przygotowań do najbliższego Światowego Spotkania Rodzin w Mediolanie. Jeden z głównych referatów na ten temat wygłosi austriacki teolog i filozof, prof. Michael Waldstein, wykładowca na katolickim uniwersytecie "Ave Maria" w Naples na Florydzie.

Oczekuje się, że na ŚSR w dniach 30 maja-3 czerwca 2013 r. do Mediolanu przyjedzie Benedykt XVI. Poprzedni kongres odbył się w styczniu 2009 r. w stolicy Meksyku. W Mszy św. na zakończenie obrad uczestniczyło wówczas ponad milion wiernych, którzy wysłuchali skierowanego do nich orędzia Benedykta XVI.

 

Katolicka Agencja Informacyjna