183We współczesnym świecie żyjącym kryzysami, aferami coraz częściej słyszymy o destabilizacji małżeństwa, o narastającej liczbie rozwodów, o bolesnych zranieniach... W świecie zachwianych i pomieszanych wartości, młodzi ludzie i dorośli nieustannie zadają pytania o miłość, płciowość, seksualność.

W 183 numerze Wieczernika, poświęconym właśnie pięknej chrześcijańskiej miłości oraz delikatnej strefie ludzkiej seksualności, postaramy się zmierzyć z pytaniami i problemami funkcjonującymi wokół tych obszarów.

Bo to przecież właśnie miłość nadaje sens życiu i wywołuje uśmiech na twarzach! Dlatego ... warto się starać.

Numer otwiera artykuł księdza Jacka Zjawina, opierający się na encyklice Benedykta XVI, pierwszej encyklice jego pontyfikatu „Deus Caritas Est". Autor podejmuje próbę zdefiniowania miłości, pokazuje czym charakteryzują się eros i agape, w jaki sposób się uzupełniają i przenikają, dając pełnię miłości.

Agata Jankowiak stawia przed nami Adama i Ewę w nowym świetle. Pokazuje czytelnikowi, że „miłość pierwszych rodziców była oparta na pełnej wzajemnej akceptacji jako mężczyzny i kobiety. Byli inni od siebie, odmienni, ale nie musieli niczego udawać, nie musieli targować się o swoje, uzyskiwać czegoś podstępem czy dyplomacją. Łącząca ich relacja była szczera, czysta i bezinteresowna. Zdrowa pod każdym względem. Nie musieli niczego przed sobą ukrywać, czuli się ze sobą bezpiecznie, nie bali się siebie samych ani siebie nawzajem. Żyli w pełnej jedności ze sobą i z Panem Bogiem". Dając pierwszych małżonków za przykład, zaprasza do relacji w pełni zanurzonej w miłości Boga.

O seksualności, jako darze spadającym z nieba od Boga na człowieka, pisze Krzysztof Jankowiak. Podkreśla konieczność naturalnego procesu rozwoju, tej dziedziny naszego życia. W artykule można przeczytać o tym co budzi sferę seksualną w kobietach i mężczyznach; dlaczego tak ważne jest rozwijanie jej w takim, a nie innym momencie; o rezultatach pracy lub o konsekwencjach jej braku. Tekst pozwala uświadomić sobie jak można w pełni czerpać radość ze swojej seksualności.

Danuta i Dariusz Stępniowie pokazują jak realizuje się określenie „miłość jest płodna". Licznymi przykładami obrazują sposoby realizowania tego daru i zadania w małżeństwie, nie ograniczając się bynajmniej do płodności fizycznej (odwołują się w pewnym momencie do doświadczenia rekolekcji dla bezdzietnych małżeństw, które dwukrotnie prowadzili).

O budowaniu nie domu, drogi czy stadionu, ale relacji, związku, miłości pisze Marcin Staniewski. W bardzo prosty i jasny sposób przypomina i pokazuje, o co należy się starać, na co zwracać szczególną uwagę. Co znaczy to znaczy być „właściwą osobą" i jak szukać „właściwej osoby"? Odpowiedź na to pytanie nurtujące wielu poszukujących drugiej „połówki pomarańczy" znajduje się właśnie w tym artykule. Autor naświetla także obszary, o które szczególnie trzeba dbać będąc w związkach.

Magdalena Lesiak obala mity funkcjonujące wokół poszukiwania tej „właściwej osoby". Na przykład „grom z jasnego nieba" i „książę na białym koniu" nigdy się nie pojawią; różowe okulary warto zamienić na lornetkę... W niezwykle ciekawy sposób autorka pokazuje funkcjonujące mechanizmy, spoglądając na nie krytycznym wzrokiem. Artykuł cenny jest szczególnie dla młodszych Czytelników, którzy dopiero zaczynają szerlokowskie poczynania.

Razem z Jolantą Such-Białoskórską, zapraszamy do uważnej lektury kolejnego artykułu. Autorka na podstawie historii bohaterów Basi i Marka oraz krzewu różanego, przedstawia etapy rozwoju miłości. Pokazuje znaczenie emocji, zmysłowości, woli, przyjaźni i kryzysu dla kształtowaniu prawdziwej, silnej relacji. Gorąco polecam ten artykuł, aby przekonać się dlaczego w miłości 1+1=1.

Przed i po, czyli nad tym, jak okazywać uczucia na różnych etapach związku, zastanawia się Katarzyna Marcinkowska. W artykule o tytule „Kochaj i rób, co chcesz?" Autorka nie daje gotowych recept na to jak zakochani, małżonkowie powinni wyrażać swoją miłość. Nie miałoby to nawet większego sensu, ponieważ, zwracając uwagę na indywidualne potrzeby, oczekiwania każdego z nas, nie można stworzyć jednego właściwego schematu działania. Nie powinniśmy jednak zapominać o pewnych ramach, opisanych przez w artykule.

„Człowiek wypowiada się najpełniej przez miłość. Dzięki niej rozwija się, staje się piękny, głęboki, odkrywa najwyższe poziomy własnego człowieczeństwa. Ludzkie zachowania w sferze seksualnej związane są więc ze swej natury z miłością. Oderwanie jednego od drugiego powoduje nieład moralny, grzech." O grzechu w sferze seksualnej, jego konsekwencjach dla człowieka i możliwościach powstawania, pisze Ksiądz Krzysztof Różański. Na koniec zaprasza do odpowiedzenia na pytania dotyczące VI przykazania, zadane przez bł. Jana Pawła II, podczas pielgrzymki do Polski w 1991 roku.

Numer ten ukazuje się pod patronatem Centralnej Diakonii Życia, dlatego na zakończenie rozważań dotyczących miłości i seksualności, można przeczytać o tym czym zajmuje się ta Diakonia, jak wygląda jej posługa dla Ruchu i Kościoła.

Z innych tekstów numeru warto zwrócić uwagę na „Szkołę animatora". Anna Lipska podejmuje temat integracji w trakcje rekolekcji. Pokazując różnicę między grupą a wspólnotą, zauważa, że „jeden duch i jedno serce dają wspólnocie prawdziwe życie oraz świadomość że nie musimy się zlewać, nie musimy być identyczni i robić dokładnie tego samego by być całością". Z kolei dodatek „Wieczernik dla Ciebie" przynosi rozważanie na temat „Przedmałżeńskie wyjazdy". Kiedy para ma wyjechać razem a kiedy nie? Czy to jest jakiś problem?

Bardzo gorąco polecam uważną lekturę wszystkich tekstów tego numeru oraz zapraszam do podsuwania go przyjaciołom i znajomym – tak by miłość w naszym otoczeniu rozkwitała.

Agnieszka Śpitalniak

"Wieczernik"
http://www.wieczernik.oaza.pl/
http://www.facebook.com/wieczernik.pismo
os. Stare Żegrze 32/5
61-249 Poznań
tel. 61 879 77 69
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
zamówienia i prenumerata:
tel. 061 862 53 73
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Spis treści

Wezwania

 • ks. Adam Wodarczyk Ad Christum Redemptorem 2
 • Krzysztof Jankowiak Czas diakonii

Miłość, seksualność

 • ks. Jacek Zjawin Mieszkam na strychu
 • Agata Jankowiak W raju
 • Krzysztof Jankowiak Dar
 • Danuta i Dariusz Stępniowie Miłość jest płodna
 • Marcin Staniewski Do szczęścia
 • Magdalena Lesiak O jednym oku, byle tego roku
 • Jolanta Such-Białoskórska Etapy rozwoju miłości
 • Katarzyna Marcinkowska Kochaj i rób, co chcesz?
 • ks. Krzysztof Różański Bez miłości
 • Diakonia Życia rozmowa z Agatą i Krzysztofem Jankowiakami

Na drodze ucznia

 • Siódmy anioł Jakość
 • Czego uczy nas Tora Potop
 • Perły liturgii Tria miracula
 • Szkoła modlitwy Dlaczego Abraham jest wzorem modlącego się?
 • W szkole animatora Integracja

Ze wszystkich narodów

 • Znalezione w Madrycie

Spotkania

 • Oaza Rekolekcyjna Diakonii Jedności

We wspólnym budowaniu

 • Z Kopiej Górki
 • Komentarze
 • W Sieci
 • Biblioteczka
 • Na płytach
 • Pogodne

Wieczernik Domowy

 • Podejmowanie decyzji

Wieczernik dla Ciebie

 • Przedmałżeńskie wyjazdy
 • Myśli o przyjaźni