fot. MSZWpływ podwyższenia VAT na sytuację rodzin wielodzietnych, ocena ustawy żłobkowej oraz zapowiedź promowania wielodzietności podczas polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej - to główne tematy dotyczące rodziny, które omawiano na spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu 9 lutego.

"Cieszę się, że polityka rodzinna była pierwszym tematem, jaki poruszono podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Wspólnej. Tym samym uznano go za priorytetowy dla obydwu stron" - powiedziała KAI uczestnicząca w spotkaniu Joanna Krupska z Zespołu ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski.

Wśród zagadnień finansowych polityki rodzinnej omawiano m.in. przedłużanie urlopu macierzyńskiego, zabezpieczenie składek emerytalnych dla osób będących na urlopach wychowawczych oraz zasiłków dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi.

"Zgodziliśmy się, że wciąż w bardzo trudnej sytuacji finansowej są rodziny wielodzietne. Związane jest to m.in. z tym, że w ostatnich sześciu latach nie zostały podwyższone progi dochodu na członka rodziny, uprawniające do otrzymania zasiłku. Tak jest z progiem 504 zł, który jest obecnie niższy niż minimum socjalne i powoduje zmniejszanie się liczby osób korzystających ze wsparcia" - informuje Krupska. Dodała, że z tego powodu pomocy społecznej nie otrzymuje ok. 400 tys. dzieci rocznie. "To powoduje, że bardzo dużo dzieci jest zagrożonych ubóstwem, jesteśmy bardzo daleko od średniej europejskiej, jeśli chodzi o wsparcie tego rodzaju" - podkreśliła.

Członkowie Zespołu ds. Rodziny Komisji Wspólnej przypominali, że dodatkowym problemem dla rodzin wielodzietnych w tym roku będzie podwyższenie VAT na różne artykuły, a także planowana od przyszłego roku podwyżka VAT (z 8 na 23 proc.) na produkty dziecięce (np. odzież i obuwie). "Rząd tłumaczy, że w obecnej sytuacji budżetowej nie jest w stanie podjąć wysiłku zwiększenia pomocy finansowej dla rodzin" - stwierdziła Krupska. Dodała, że rząd wyraził wolę wprowadzenia ulgi faworyzującej wielodzietność - byłaby ona uzależniona od liczby dzieci.

Strona kościelna czeka na zapowiedzianą w 2008 r. realizację programu "Solidarność pokoleń. Działania na rzecz dzieci i rodziny". Prace nad dokumentem dobiegają końca. Działania rządu w zakresie polityki rodzinnej przedstawił min. Michał Boni, szef Zespołu Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów. Zapowiedział on m.in. stworzenie rządowego raportu "Młodzi 2010" dotyczącego strategii społecznego wsparcia rozwoju najmłodszych pokoleń. Ma się on ukazać w kwietniu br.

Eksperci omówili m.in. przyjętą ostatnio przez parlament ustawę o opiece nad dziećmi do lat trzech. "Naszym zdaniem jest ona bardzo ważna, ułatwia bowiem m.in. organizowanie pozarodzinnej opieki nad dzieckiem, wprowadza instytucję opiekuna dziennego i umożliwia opłacanie z budżetu ubezpieczenia dla niani" - powiedziała Krupska.

Jednocześnie zwróciła uwagę, że wadą ustawy żłobkowej jest jej jednostronność. "Choć umożliwia tworzenie różnych form pozarodzinnej opieki na dzieckiem, nie wychodzi jednak naprzeciw tej części kobiet, które chciałyby zajmować się dziećmi w domu" - wyjaśniła.

Krupska podała przykład polityki rodzinnej w Czechach i na Węgrzech. Kobietom proponuje się tam np. płatny 3- lub 4-letni urlop wychowawczy i wiele innych elastycznych propozycji pozostawania w domu. "Szanuje się przy tym wybór kobiety do bycia z dzieckiem w domu i traktuje takie rozwiązanie jako pełnopłatne zajęcie, równe pracy poza domem" - poinformowała rozmówczyni KAI.

Podczas dzisiejszego spotkania zapowiedziano na wrzesień br. przeprowadzenie Kongresu Demograficznego poświęconego sprawom dzietności w Polsce. Niewykluczone, że w najbliższym czasie odbędzie się także konferencja przedsiębiorców wspierających ideę wielodzietności. Ponadto kwestie polityki rodzinnej mają zostać zaproponowane jako część priorytetów poruszanych w trakcie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, która rozpocznie się 1 lipca br.

 

Katolicka Agencja Informacyjna