Drukuj
Ełk - KatedraW liturgiczne wspomnienie Świętych Młodzianków – 28 grudnia – Kościół modli się w intencji ochrony życia poczętego. Od wielu lat taka modlitwa jest zanoszona w Ełku.

O godz. 17.15 kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ełku wypełnił się wiernymi, którzy na modlitwie przepraszali Boga za grzechy przeciwko życiu i świętości rodziny. Specjalnie na tą okazję w kościele przygotowana została wystawa pt. "Jan Paweł II – największy obrońca życia i rodziny" – na którą składają się m.in. najważniejsze fragmenty nauczania Papieża – Polaka, mówiące o godności życia ludzkiego i pięknie małżeństwa.

Po modlitwie uczestnicy spotkania z zapalonymi lampionami wyruszyli ulicami Ełku, aby w ciszy manifestować solidarność z najbardziej bezbronnymi na świecie istotami ludzkimi. O godzinie 18.00 rozpoczęła się Msza św. w katedrze, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji ełckiej Romuald Kamiński.

W homilii biskup nawiązując do opisu stworzenia w Księdze Rodzaju zadał pytanie zgromadzonym: jak w tym kontekście nie zauważyć niezwykłości życia? Nie trzeba być specjalnie uczonym, by umieć zrozumieć co znaczy mieć życie od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Nie można dać się zwieść fałszywemu nauczaniu jakoby poczęty człowiek ukształtował się dopiero w którymś tygodniu, miesiącu a może w momencie narodzenia.
Hierarcha w krótkim zestawieniu zwrócił uwagę na smutną statystykę: Powstanie Styczniowe w 1863 roku pochłonęło 40 tys. istnień ludzkich, I Wojna Światowa – zginęło w niej 800 tys. Polaków, podczas II Wojny Światowej 6 milionów, a w latach 1956–1993 aborcja pochłonęła 36 milionów ofiar w Polsce.

 

Katolicka Agencja Informacyjna