Drukuj
Jan Paweł II„Jan Paweł II – Papież Rodziny" – będzie hasłem XII Dnia Papieskiego, który w tym roku będzie obchodzony 14 października. Ogłosił je kard. Kazimierz Nycz, który wziął udział w konferencji prasowej, zorganizowanej przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia", przewodniczący Rady Fundacji.

W ubiegłym roku, podczas XI Dnia Papieskiego zebrano 7 mln 425 tys. zł – poinformował ks. prałat Jan Drob, przewodniczący Zarządu Fundacji. Pieniądze te zostaną przeznaczone na stypendia dla młodzieży z wsi i małych miasteczek.

Dzień papieski był obchodzony w całej Polsce, ale także we wszystkich parafiach Wielkiej Brytanii, gdzie są Polacy, a także w Kanadzie, USA, Niemczech, Francji, Szwajcarii, w Oslo i Sztokholmie. Fundusze, uzyskane podczas zbiórek ulicznych są uzupełniane przez prywatnych darczyńców i firmy, które zasilają konto Fundacji.

Obecnie stypendystami Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia" jest 2,5 tys. młodych osób, ponad 150 osób ukończyło już studia na renomowanych wyższych uczelniach w całym kraju. Dla stypendystów organizuje się obozy w dużych miastach, zwłaszcza akademickich, co ma zachęcić młodzież z małych ośrodków żeby kontynuowała w takich miejscach naukę na znanych uczelniach – wyjaśnił ks. Drob. W ubiegłym roku młodzi ludzie spędzili tydzień w Bydgoszczy, w tym roku pojadą do Lublina.

„Jan Paweł II – Papież Rodziny" – to hasło tegorocznego, XII Dnia Papieskiego – poinformował kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski podkreślił, że wybór tego hasła jest oczywiste, gdyż małżeństwo i rodzina zajmowała szczególne miejsce w nauczaniu ks. Karola Wojtyły, późniejszego arcybiskupa Krakowa. Wreszcie papieża Jana Pawła II. Wśród bardzo wielu tekstów, które wygłosił lub napisał, najważniejsze z nich to cykl 127 katechez środowych „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich", adhortacja „Familiaris consortio" List do Rodzin, encyklika „Evangelium vitae" i szczególnie kazanie, wygłoszone w Kielcach podczas pielgrzymki w 1991 r. Było to profetyczne kazanie, które zapowiadało nie tylko dobre zjawiska – podkreślił kard. Nycz. Jan Paweł II konsekwentnie bronił świętości i nierozerwalności małżeństwa, życia, praw rodziny. Sprzeciwiał się zrównaniu związków jednopłciowych z rodziną, podkreślał, że rodzina jest drogą Kościoła, drogą pierwszą i najważniejszą. I o tym należy przypomnieć, gdyż wyrasta pokolenie, które już nie pamięta pontyfikatu Jana Pawła II – podkreślił kard. Nycz.

 

Katolicka Agencja Informacyjna