Drukuj
Fot. NaszWszystkie ośrodki adopcyjne w Lubuskiem będą funkcjonowały nadal - poinformowała o tym dziś na specjalnej konferencji prasowej marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak. Wśród nich jest Diecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy w Gorzowie Wlkp., który prowadzi Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Problem pojawił się po wejściu w życie nowej ustawy o pieczy zastępczej. Na jej mocy wszystkie placówki adopcyjne przekazane zostały w ręce marszałka. Szczegółowe kryteria postawiły pod znakiem zapytania dalszą działalność ośrodka prowadzonego przez Lubuski Ruch na rzecz Kobiet i Rodziny w Żarach oraz ośrodka adopcyjnego Caritas w Gorzowie.

Nowe przepisy mówią, że ośrodki niepubliczne powinny przeprowadzać w 2010 r. 20 adopcji a publiczne - 10. Te wymogi spełniły tylko ośrodki publiczne. – Nasz ośrodek przeszedł w 2010 roku reorganizację, bo diecezjalna Caritas przejęła go od Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. To było dla nas nowe doświadczenie. Organizowaliśmy spotkania dla rodzin zastępczych, prowadzimy dwa okna życia, czego inne ośrodki na terenie naszej diecezji nie mają – tłumaczy ks. Andrzej Kołodziejczyk, dyrektor oddziału diecezjalnej Caritas i dyrektor Diecezjalnego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Gorzowie Wlkp.

Urząd Marszałkowski poinformował dziś, że wszystkie ośrodki adopcyjne będą nadal istnieć. – Wczoraj zarząd województwa podjął decyzję o prowadzeniu także niepublicznych ośrodków adopcyjnych. Będą one prowadzone na zasadzie organizacji pozarządowych. Wczoraj także podjęliśmy decyzję o organizacji konkursu. Zostanie podpisane porozumienie o prowadzeniu tych ośrodków przez okres pięciu lat – powiedziała Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego na specjalnej konferencji prasowej 18 stycznia. Każdy z niepublicznych ośrodków ma dostać wsparcie od urzędu w wysokości 10 tys. złotych rocznie. Brakujące środki na działalność będą musiały znaleźć organy prowadzące.

Ze znalezienia kompromisowego rozwiązania cieszy się ks. Kołodziejczyk, którego zdaniem naprawiono w ten sposób źle napisaną ustawę. – Początek tej ustawy był dobry, bo szukano lepszego rozwiązania na funkcjonowanie tych placówek i była mowa, że ośrodki publiczne i niepubliczne będą jednakowo traktowane. Miało to być po 10 adopcji rocznie dla wszystkich placówek. Tymczasem z niewiadomych względów zmieniono te kryteria faworyzując ośrodki publiczne – podkreśla ks. Kołodziejczyk.

Diecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy w Gorzowie Wlkp. został powołany 30 grudnia 1994 r. przez bp. Adama Dyczkowskiego. – W ciągu 15 lat działalności nasz ośrodek przygotował i przeszkolił ok. 220 rodzin z całej Polski w kierunku zastępczego rodzicielstwa i przysposobienia dziecka, a 150 dzieci znalazło dom rodzinny. Do ośrodka zgłasza się coraz więcej par – wyjaśnia Agnieszka Anacka, która pracuje w DOAO od 2007 roku.

Przygotowujemy kandydatów do pełnienia roli rodzin adopcyjnych, zastępczych i pogotowia rodzinnego katolickim programem szkoleniowym pt. „Dziecko czeka...", opracowanym przez Ogólnopolskie Porozumienie Katolickich Ośrodków Adopcyjno-Opiekuńczych z siedzibą w Łodzi, zatwierdzony decyzją Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 września 2002 r.

 

Katolicka Agencja Informacyjna