Częstochowa - Kościół św. WojciechaPierwsza poradnia Naprotechnologii w Częstochowie została otwarta 17 stycznia wieczorem. „Ta poradnia to wielkie dzieło Boże dla ratowania życia i rodziny" - mówił abp Stanisław Nowak, administrator archidiecezji częstochowskiej, który poświęcił placówkę.

Poradnia NaProtechnologii im. bł. Jana Pawła II znajduje się przy parafii św. Wojciecha BM a powstała z inicjatywy Caritas archidiecezji częstochowskiej.

Na otwarcie placówki przybyli m.in. duszpasterze rodzin, osoby życia konsekrowanego, przedstawiciele stowarzyszeń rodzinnych i ruchów pro life, małżonkowie borykający się z problemem bezpłodności, siostry nazaretanki prowadzące Dom Samotnej Matki i Dziecka w Żarkach, pracownicy Katolickiej Szkoły Rodzenia z Zawiercia oraz poseł Szymon Giżyński (PiS).

Na aspekty teologiczno - moralne NaProTechnologii zwrócił uwagę ks. dr Jacek Reczek dyrektor Studium Życia Rodzinnego przy Instytucie Teologicznym w Częstochowie. – Nowoczesny świat nie potrafi docenić tego znaku czasu jakim jest NaProTechnologia - mówił ks. Reczek. Wskazał na trzy podstawowe dobra w procesie leczenia bezpłodności, jak: prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, jedność małżeństwa, ludzka wartość płciowości. – Głos Kościoła jest ewangelicznym krzykiem w imieniu najsłabszych, tych którzy głosu nie mają- podkreślił ks. Reczek.

O aspektach medycznych niepłodności mówiła dr Wanda Terlecka. Prelegentka przypomniała, że niepłodność dotyka co czwartą i co piątą parę małżeńską – Ten proces będzie się jeszcze nasilał- mówił dr Terlecka. - Niepłodność nie jest chorobą, ale bywa skutkiem różnych schorzeń.

Przypomniała, że na zmniejszenie płodności ma też wpływ styl życia młodych ludzi: wczesna inicjacja seksualna, używki, jak m.in. alkohol, nikotyna, narkotyki, dopalacze, wielość partnerów seksualnych oraz odkładanie poczęcia u kobiet na lata późniejsze.

O problemie znajomości własnej płodności u par małżeńskich mówiła Anna Dziuba–Marzec, instruktorka metody NaProTechnologii. – Tylko ok. 10 procent małżonków zna swoją płodność - zaznaczyła.

Poradnia Rozpoznawania Płodności (NaProTecnologii) im. bł. Jana Pawła II w Częstochowie jest kolejnym dziełem Caritas częstochowskiej dla rodziny i w służbie życia. W archidiecezji częstochowskiej działają już: Dom Samotnej Matki i Dziecka w Żarkach, Przytulisko dla kobiet OAZA w Częstochowie, „Okna Życia" w Częstochowie i Wieluniu, Katolicki Ośrodek Adopcyjno–Opiekuńczy przy parafii pw. Narodzenia Pańskiego w Częstochowie.

Naprotechnologia jest nową metodą diagnostyki i leczenia niepłodności oparta na naturalnym cyklu miesięcznym kobiety. Umożliwia ona zdiagnozowanie i wyleczenie schorzeń, które są przyczyną zaburzeń płodności i braku poczęcia. Powstała ponad 30 lat temu w Stanach Zjednoczonych. Jej twórcą jest prof. Thomas Hilgers, lekarz ginekolog, mieszkający i pracujący w Omaha w Stanach Zjednoczonych. W odpowiedzi na opublikowaną przez papieża Pawła VI encyklikę „Humanae vitae" stworzył model rozpoznawania płodności. Naprotechnologia opiera się na tzw. modelu Creightona. Metody stosowane w naprotechnologii odnoszą się nie tylko do kobiety, ale są ukierunkowane na małżeństwo.

Więcej informacji nt. poradni NaProTechnologii na stronie Caritas archidiecezji częstochowskiej www.caritas.czest.pl

 

Katolicka Agencja Informacyjna