Jasna GóraZ udziałem przedstawicieli ruchów pro-life z 19 krajów Europy rozpoczęła się na Jasnej Górze szczególna modlitwa w intencji obrony życia. Jej szczytowym punktem będzie powierzenie Matce Bożej cywilizacji życia na całym świecie. Jest to inicjatywa ekumeniczna, w której biorą udział katolicy i prawosławni.

Modlitwę na Jasnej Górze z „Aktem Powierzenia w Ręce Matki Bożej Ochrony Cywilizacji Życia i Miłości na Świecie" na prośbę Rosjan zainicjował Klub Obrony Ludzkiego Życia - Human Life International - Polska.

Podczas Mszy św. sprawowanej o godz. 18.30 w kaplicy Matki Bożej poświęcona zostanie kopia ikony jasnogórskiej, która rozpocznie peregrynację w intencji ochrony cywilizacji życia „Od oceanu do oceanu" – zaczynając od Rosji przez Azję i Europę - od Władywostoku do Fatimy. Za klauzurą odbędzie się także „pocałunek ikon": kopia obrazu zostanie dotknięta do oryginału.

Uroczystej Eucharystii, w której uczestniczą prawosławni kapłani, przewodniczy abp Stanisław Nowak, administrator apostolski archidiecezji częstochowskiej. Po Eucharystii odbędzie się modlitwa różańcowa i Akatyst ku czci Najświętszej Maryi Panny. Uroczystość zakończy Apel Jasnogórski.

Ewa Kowalewska z Human Life International - Polska podkreśliła, że pomysł peregrynacji jasnogórskiej ikony zrodził się wśród kapłanów pracujących w Rosji. Na ich propozycję Polacy zgodzili się bardzo chętnie. Inicjatorzy akcji chcą, by dzisiejsza modlitwa na Jasnej Górze a potem „wędrówka" ikony, były wielkim oddaniem Matce Bożej spraw obrony życia. „Mamy pełną świadomość, że sami nie wygramy. Dziś jest ogromny atak cywilizacji śmierci, wyjątkowo perfidny i to w skali globalnej. Wiemy, że musimy się zwrócić do Tej, która starła głowę szatana, musimy się zwrócić do Maryi" – podkreśliła Kowalewska.

Dodała, że wynoszenie ikony stanowi nawiązanie do starej tradycji chrześcijańskiej. „Zawsze, gdy było źle, gdy trwały wojny, gdy przychodziło zagrożenie ludzie brali ikonę i wynosili ją na mury, szli z nią wzdłuż frontu, błagając by Bóg był z nimi, by ocalił ich życie – przypomniała przewodnicząca Human Life International – Polska. Podkreśliła, „że i dziś będzie to niesienie ikony linią frontu między cywilizacją śmierci a życia".

Poświęcony obraz Matki Bożej Jasnogórskiej jest przeznaczony dla prawosławnego ruchu pro-life w Rosji. Wprowadzenie ikony w miejscu, gdzie jest największe zagrożenie i trwa zmaganie w obronie życia, jest starą chrześcijańską tradycją, żywą zarówno w Kościele katolickim, jak i prawosławnym. Wielki kult Maryi, Matki Chrystusa, łączy oba Kościoły, a sprawa obrony życia jest uznawana za priorytetową. Z ruchami pro-life na Wschodzie od ponad 20 lat współpracują ruchy w Polsce.

Ikonę napisała sama Kowalewska. Wizerunek będzie umieszczony na specjalnym feretronie z odpowiednim oświetleniem. W nocy z 28 na 29 stycznia obraz zostanie przewieziony na Wschód, najpierw do Kaliningradu, gdzie umieszczony będzie najpierw w kościele katolickim, a potem w prawosławnym. Następnie trafić ma do Petersburga, Moskwy i dalej na Wschód. „Nie mamy jakieś szczegółowego planu, nie będziemy nikomu nic narzucać, chcemy, by to Maryja prowadziła i docierała tam, gdzie jest wielka potrzeba obrony życia" – podkreśliła Kowalewska.

Na modlitwę powierzenia w ręce Matki Bożej ochrony cywilizacji życia i miłości na świecie na Jasną Górę przybyli przedstawiciele 19 krajów, głównie europejskich, choć są także przedstawiciele Stanów Zjednoczonych. Są to przede wszystkim liderzy ruchów pro-life należący lub współpracujący z Human Life International.

Szacuje się, że co roku tylko na skutek aborcji ginie ok. 50 mln dzieci. Liczba ofiar dochodzi już do 2 miliardów. Jest ona w rzeczywistości znacznie większa, gdyż statystyki nie uwzględniają działania coraz popularniejszych ostatnio środków wczesnoporonnych oraz ofiar procedury „in vitro". Coraz więcej krajów legalizuje eutanazję.

 

Katolicka Agencja Informacyjna