Drukuj
Fot. Kaja„Ludzkość nie może czuć się bezpiecznie, póki nie jest chronione dziecko w łonie matki". W ten sposób episkopat Sri Lanki zareagował na próbę legalizacji aborcji w tym kraju.

Projekt odnośnej ustawy mówi co prawda jedynie o tzw. niechcianych ciążach, będących np. wynikiem gwałtu, a rząd zapowiada wzięcie pod uwagę także „rozwiązań alternatywnych", jednak stanowisko Kościoła katolickiego pozostaje nieugięte.

„W sposób zasadniczy sprzeciwiamy się jakimkolwiek próbom legalizacji aborcji, która jest zabójstwem – napisali cejlońscy biskupi. – Dlatego wzywamy rząd, by zrezygnował z prac nad tą ustawą, bowiem morderstwo jest odrażającą zbrodnią, bez względu na formę".

Episkopat przypomina także, że to Bóg jest dawcą życia, a człowiek został stworzony na Jego obraz i podobieństwo. Dlatego Kościół poczuwa się do obowiązku ochrony życia ludzkiego w każdej jego fazie.

Aborcja w Sri Lance jest nielegalna. Jednak zwolennicy liberalizacji prawa w tym względzie powołują się na rozpowszechniony proceder pokątnego usuwania ciąży. Jak zwykle w takich przypadkach podają niepotwierdzone statystyki, mówiące nawet o 300 tysiącach aborcji rocznie. W Sri Lance mieszka 20 mln ludzi.

 

Katolicka Agencja Informacyjna