Drukuj
 „Z najwyższym oburzeniem protestujemy przeciwko polityce prowadzonej przez prezydenta miasta Częstochowy o proweniencji lewicowej" – głosi uchwała Unii Laikatu Katolickiego (ULK) o dofinansowaniu zabiegów in vitro z budżetu miasta.

W uchwale podpisanej przez prezesa ULK Józefa Błaszczecia i wiceprezesa Krzysztofa Janusa czytamy, że in vitro jest złamaniem V przykazania „Nie zabijaj!".

Unia krytykuje działania Prezydenta Częstochowy i podkreśla, że „prawo nie może być obrażane, a w Częstochowie jest wręcz gwałcone. In vitro to nie jest ani zadanie własne ani zadanie zlecone gminy".

"Nie może być tak, że lewicowy Prezydent Miasta wydaje polecenie radnemu lewicowemu – lekarzowi ginekologii i położnictwa – aby ten ustanowił prawo do dofinansowania zabiegu „in vitro". To jest korupcjogenne! – głosi uchwała.

ULK stwierdza również, że nie ma racjonalnych podstaw by dopłacać czy też refundować zabiegi in vitro. - Żeby urodzić jednego człowieka należy uśmiercić kilku innych – etycznie jest to nie do przyjęcia. Są inne bardzo skuteczne metody faktycznego leczenia bezpłodności, a nie są finansowane z budżetu gminy czy też państwa, a powinny - czytamy w uchwale.

Unia zwraca uwagę, że uchwała budżetowa Rady Miasta Częstochowy z dnia 29 grudnia 2011 r. w zakresie dofinansowania zabiegu „in vitro" w 2012 r. z budżetu gminy Częstochowa została w lutym zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach i będzie rozpatrywana przez Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie.

Unia opowiedziała się za metodami naprotechnologii, które, jak stwierdza, są " dwa-trzy razy bardziej skuteczne niż 'in vitro' i wielokrotnie tańsze".

Przypomnijmy, że 18 października głosami radnych SLD i PO Rada Miasta Częstochowy przyjęła uchwałę ws. dofinansowania zabiegów in vitro z budżetu miasta. Zdecydowany sprzeciw wyraził abp Wacław Depo. W słowie pasterskim metropolita częstochowski podkreślił m.in., że „z płaszczyzny wiary chrześcijańskiej metoda 'in vitro' wkroczyła na równię pochyłą, a mianowicie pragnienie posiadania własnego dziecka zostało zrównane i związane z niszczeniem poczętego życia, nadliczbowych embrionów, uczestniczących w tym procesie".

Decyzję Prezydenta Częstochowy skrytykowały także Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej i Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy. W swoim stanowisku Kuria Metropolitalna wyraziła zdziwienie, że w dobie powszechnego kryzysu „pojawiają się politycy, którzy za wszelką cenę chcą dofinansowywać zabiegi in vitro, które są niepewne, kosztowne i nieetyczne".

Unia Laikatu Katolickiego powstała w 1990 r. z inicjatywy ks. prof. dr hab. Mariana Dudy. Na początku lat 90. ubiegłego stulecia członkowie ULK weszli do parlamentu i do samorządów.

Działalność ULK opiera na pracy formacyjno-edukacyjnej, zaangażowaniu katolików świeckich w życie społeczno-polityczne, kulturalne i gospodarcze. Stowarzyszenie wielokrotnie zajmowało zdecydowane stanowisko w obronie zasad etyki chrześcijańskiej. Prowadzi też działalność charytatywna i różnorakie formy pracy z młodzieżą.

ULK liczy aktualnie ponad 300 członków. Jest organizacją ogólnopolską z siedzibą w Częstochowie.

Więcej informacji na http://www.ulk.org.pl/portal/

 

Katolicka Agencja Informacyjna