Drukuj
Linda GibbonsNie widać końca sądowej gehenny dwóch obrończyń życia z Kanady, które niejednokrotnie trafiały już do aresztu i więzienia za to, że modliły się przed klinikami aborcyjnymi lub radziły kobietom, by nie dokonywały aborcji.

Jedna z nich, 70-letnia Linda Gibbons niejednokrotnie trafiała do aresztu za cichą modlitwę przed klinikami aborcyjnymi w Toronto, a w czerwcu ub. roku wyszła z więzienia, gdzie odsiadywała karę 28 miesięcy pozbawienia wolności za podobną aktywność. Sąd kanadyjski w 1994 roku wydał nakaz, by 170-metrowa strefa wokół klinik aborcyjnych w Toronto była wolna od działalności obrońców życia. Osiem z ostatnich 15 lat pani Gibbons spędziła w więzieniu za łamanie tego prawa.

Kłopoty Gibbons się nie kończą, bo w jej sprawie toczą się dwa postępowania, w tym kolejne za naruszenie strefy ochronnej wokół kliniki aborcyjnej Morgentalera w Toronto. Do zdarzenia doszło 30 października br.

Z kolei na innej obrończyni życia z Kanady, przebywającej obecnie w areszcie 38-letniej Mary Wagner ciążą trzy zarzuty: za naruszenie własności oraz dwa związane z naruszeniem warunków kary w zawieszeniu po tym jak w sierpniu br. kobieta została aresztowana w recepcji kliniki aborcyjnej w Toronto. Obrońca Wagner powołuje się na konstytucję Kanady, gwarantująca m.in. wolność sumienia, wypowiedzi i wyznania. W pisemnym oświadczeniu dostarczonym prokuraturze adwokat wyjaśnił, że zachowanie jego klientki przed kliniką, polegające na tym, że namawiała kobiety przyjmowane do kliniki aborcyjnej, by nie dokonywały aborcji, wynikało z chęci obrony zagrożonego życia ludzkiego nienarodzonych dzieci.

W ubiegłym roku Wagner za udzielnie rady kobiecie, chcącej dokonać aborcji, by urodziła dziecko, usłyszała wyrok 40 dni więzienia.

 

Katolicka Agencja Informacyjna