Drukuj
 USA: ateiści blokują ustawę ograniczającą aborcję

Mającą obowiązywać od nowego roku stanie Georgia ustawę zakazującą zabijania dzieci od 20. tygodnia ciąży ze względu na odczuwany przez nie ból zaskarżyła ateistyczna organizacja Amerykańska Unia Praw Cywilnych (ACLU). Według uchwalonego prawa, tzw. późne aborcje byłyby tylko możliwe w przypadkach poważnego zagrożenia życia matki lub gdy nienarodzone dziecko cierpi na wrodzoną wadę genetyczną, która niemal na pewno spowoduje jego śmierć po urodzeniu.

Pozew przeciwko nowym regulacjom złożyli w sądzie hrabstwa Fulton adwokaci ACLU w imieniu trzech lekarzy. Zdaniem skarżących, prawo narusza gwarantowaną przez stanową konstytucję ochronę prywatności i ograniczy lekarzom możliwość przerywania ciąży w sytuacjach „poważnych, ale nie wymagającej natychmiastowej interwencji".

Obrończyni życia, Dana Cody z Life Legal Defense Foundation wyraziła zdziwienie, że ludzie mogą być na tyle nieczuli, by sprzeciwiać się prawu, które chroni płód przed bólem. „Bez względu na to, czy wierzysz, że płód jest dzieckiem czy nie, to żywa istota, która odczuwa ból. Dlaczego by nie chcieć ograniczyć bólu? Gdyby to był pies lub koń i chodziło o ich eksterminację i odczuwanie bólu, ludzie by się wściekali" – zauważa.

Zdaniem Cody, Sąd Najwyższy USA nie wypowie się nt. konstytucyjności tego prawa, dopóki kilka sądów niższej instancji nie wyda sprzecznych orzeczeń w tej sprawie. W innych stanach – w Alabamie, Idaho, Indianie, Kansas, Nebrasce i Oklahomie – gdzie uchwalono podobne prawo, dotąd tak się nie stało. Nie udało się tam w ten sposób zwolennikom aborcji zablokować prawa chroniącego dzieci nienarodzone. Również w Karolinie Północnej nie wolno dokonywać aborcji po 20. tygodniu ciąży, ale prawo w tym stanie nie powołuje się na odczuwany przez nienarodzone dziecko ból jako przyczynę ograniczenia aborcji.

Jako pierwszy w USA, ustawę zakazującą dokonywania aborcji po 20. tygodniu ciąży ze względu na odczuwany przez dziecko ból, przyjął stan Nebraska. Prawo weszło tam w życie w kwietniu 2010 roku. Ustawa powołuje się na badania naukowe na temat bólu odczuwanego przez płód w łonie matki. Mówią one, że dziecko czuje ból podczas najbardziej typowej w tej fazie rozwoju chirurgicznej aborcji, polegającej na rozszerzeniu szyjki macicy i usunięciu płodu za pomocą kleszczy i rurki ssącej.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

 

USA: senatorowie odrzucają proaborcyjny dokument ONZ

 

Senat USA odrzucił 4 grudnia w wyniku głosowania ratyfikację Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych (CRPD), która, zdaniem obrońców życia, umożliwiałaby szerszy dostęp do aborcji, odbierałaby prawa rodzicom dzieci specjalnej troski i ograniczałaby suwerenność samych Stanów Zjednoczonych. W wyniku nacisku działaczy pro-life, senatorowie nie przyjęli projektu ratyfikacji kontrowersyjnego dokumentu, odrzucając go stosunkiem głosów 61–38.

Według Austina Ruse'a, szefa Katolickiego Instytutu Praw Człowieka i Rodziny ( C-FAM) – organizacji, która krytykowała dokument w senacie – odrzucenie Konwencji to zwycięstwo tych, którzy walczą o ludzkie prawa i suwerenność USA.

W Artykule 25 Konwencji wzywa się państwa, by zapewniły niepełnosprawnym „darmową lub niedrogą opiekę zdrowotną, obejmującą także obszar zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz publiczne programy zdrowotne". Obrońcy życia ostrzegali, że interpretacja tego zapisu może oznaczać, tak jak to były w przypadku innych oenzetowskich traktatów, szeroki dostęp do aborcji.

Josh Craddock, przedstawiciel organizacji Personhood USA zauważa, że w tym przypadku celem aborcji miałyby być niepełnosprawne dzieci w łonie matki. „Osoby upośledzone nie powinny być narażone na przemoc i dyskryminację ani przed, ani po narodzeniu" – dodaje.

Dr Richard Land, przewodniczący kościelnej Komisji Etyki i Wolności Religijnej przy Konwencji Baptystów Południowych, ostrzegał publicznie, że dokument jest „koniem trojańskim", który dałaby do ręki oenzetowskim ekspertom od osób niepełnosprawnych nadzór nad amerykańskim systemem opieki zdrowotnej oraz ograniczyłby prawa rodzicielskie.

„Teraz, kiedy Konwencja jest odrzucona, wiemy, że ONZ na pewno dostrzeże, jak bardzo dbamy o nasze dzieci specjalnej troski" – zaznaczył katolicki senator Rick Santorum, ojciec niepełnosprawnej córki.

CRPD podpisał prezydent USA Barack Obama ponad 3 lata temu, ale dokument wymagał, by ratyfikowało go dwie trzecie senatorów.

 

Katolicka Agencja Informacyjna