Drukuj
 In vitro, aborcja z powodów eugenicznych, skutki stosowania technik biomedycznych - tego dotyczyć będzie specjalny dokument, jaki na początku przyszłego roku wyda Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych. Zapowiedział to po posiedzeniu Zespołu 14 grudnia ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier.

Spotkaniu, na którym pracowano nad treścią i formą dokumentu, przewodniczył abp Henryk Hoser.

Jak poinformował ks. prof. Longchamps de Bérier - dokument nie będzie miał charakteru polemicznego czy protestacyjnego, ale raczej wskaże argumenty zgodne z nauką Kościoła katolickiego w sprawach bioetycznych i biomedycznych. Według niego, znajdą się w nim takie sprawy, jak "in vitro, aborcja z powodów eugenicznych lub gdy ciąża jest skutkiem przestępstwa czy skutki stosowania różnych technik w zakresie biomedycyny".

Ks. profesor zapewnił również, że dokument nie będzie miał formy listu pasterskiego. "Chcemy, aby jego treść i język były na tyle konkretne, a jednocześnie przejrzyste i przyjazne dla czytelnika, aby mógł być wykorzystywany zarówno przez prawników, biologów, katechetów, jak i zwykłych ludzi" – powiedział kapłan.

Dokument będzie liczył niespełna dziesięć stron i prawdopodobnie będzie zawierał odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i dylematy pojawiające się w trakcie dyskusji poświęconych tematyce bioetycznej i biomedycznej.

 

Katolicka Agencja Informacyjna