Fot. NaszAntykoncepcja psuje młodzież i jest matką aborcji. Te mocne słowa znalazły się w liście pasterskim biskupów Filipin na nowennę przed Bożym Narodzeniem. Został on odczytany 16 grudnia we wszystkich kościołach w tym kraju. Ma być „kompasem" wskazującym młodym ludziom kierunek w trwającej w kraju debacie na temat tzw. ustawy o zdrowiu reprodukcyjnym, która została zaaprobowana kilka dni temu przez tamtejszy Kongres Deputowanych.

„Ustawa może zniszczyć nasz naród. Antykoncepcja korumpuje dusze. Nowe prawo jest przedstawiane jako dar chroniący zdrowie matki, ale tak nie jest. Będzie ono przyczyną najpoważniejszych przestępstw popełnianych wobec kobiet" – czytamy w oświadczeniu.

Sygnowany przez wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Filipin abp. Socratesa Buenaventurę Villegasa dokument zwraca także uwagę, że przeznaczone przez rząd na antykoncepcję pieniądze mogłyby być o wiele lepiej wykorzystane dla zapewnienia kobietom rzeczywistej opieki i ochrony medycznej.

Nowe prawo jest także nie do zaakceptowania od strony moralnej. Jego przesłanie bowiem jest takie, że współżycie przedmałżeńskie jest dopuszczalne w sytuacji, gdy ma się świadomość, jak uniknąć ciąży. Takie stanowisko poważnie obniży morale społeczeństwa, gdyż jak stwierdza się w liście, „mentalność antykoncepcyjna jest matką mentalności aborcyjnej". Będzie to również zachętą dla filipińskiego społeczeństwa do niewierności małżeńskiej i w konsekwencji ukształtuje „aborcyjne pokolenia".

Biskupi wezwali także do modlitwy za parlamentarzystów, by pozostali wierni powierzonemu im zadaniu autentycznej służby filipińskiemu społeczeństwu.

 

Katolicka Agencja Informacyjna