Grupa wsparcia dla osieroconych rodziców zaczyna działalność w Łodzi. Jest adresowana do rodziców, którzy stracili dziecko w wyniku choroby, poronienia, komplikacji porodowych, wypadku, samobójstwa lub aborcji. Spotkania odbywać się będą we wtorki w godz. 18.00-19.30 w Ośrodku Pomocy Duchowej.

"Będziemy sobie towarzyszyć, rozmawiać o tym, co nas spotkało" - zapowiada psycholog Gabriela Wtorkiewicz, która będzie prowadzić grupę. "Sami ze sobą" to inicjatywa o charakterze otwartym, w spotkaniach mogą brać udział wszyscy chętni.

"Mimo dużego rozwoju cywilizacyjnego wciąż umierają dzieci, a nas, dorosłych, ich śmierć bardzo dotyka. Dzieci umierają w trakcie porodu, w wyniku choroby czy wypadku. Zdarza się też, że decydujemy się na aborcję" - zauważa Wtorkiewicz. "Także po śmierci świat jest dla nas okrutny. Trudno nam się pogodzić z tym, co nas spotkało, dlatego przeżywamy żałobę. I często jest ona trudna do udźwignięcia - nie rozumieją nas znajomi, bliscy, najbliższa rodzina, współmałżonek" - wylicza psycholog. Żałoba po śmierci dziecka jest tym trudniejsza, że dzisiejszy świat oczekuje od ludzi "coraz więcej energii, aktywności, entuzjazmu i szczęścia". "A ciężko być szczęśliwym, gdy umierają nasze dzieci, gdy ktoś, kto powinien przyglądać się naszej starości, opuszcza nas przedwcześnie. Często bardzo, bardzo wcześnie" - dodaje Wtorkiewicz.

Idea stworzenia grupy zrodziła się w środowisku łodzian, którzy organizują marsze Wdzięczności za Dar Życia. Po raz pierwszy odbył się on w 2009 roku i rozpoczął uruchamianie Okien Życia w Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim. Kolejny marsz, zorganizowany w 2012 r. odbył się pod hasłem "Rodzina receptą na kryzys". Zebrane w jego trakcie pieniądze (491 złotych) sfinansują działalność grupy "Sami ze sobą". "Pomysł pojawił się zaraz po pierwszym marszu. Widzieliśmy potrzebę wsparcia ludzi, którzy w pewnym momencie swojego życia nie potrafią zaakceptować losu, jaki ich dotknął. Wiadomo przecież, jak dużo małżeństw ma trudności w poczęciu dziecka, a potem w utrzymaniu ciąży. A do tej pory nie powstało miejsce, w którym mogłyby otrzymać praktyczną pomoc" - mówi Michał Owczarski, jeden z organizatorów.

O potrzebie istnienia grupy wsparcia dla osieroconych rodziców jest przekonana Magdalena Lesiak z Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego. "Są małżeństwa, które wielokrotnie traciły dzieci w wyniku poronień czy śmierci okołoporodowej lub śmieci w wypadku czy po chorobie. Każda z tych sytuacji jest ogromnym cierpieniem dla rodziców i czasami mają taki pomysł, że adopcja – przyjęcie „nowego" dziecko ukoi ich ból. Chcą zastąpić zmarłe dziecko. Inni traktują adopcję jako ostatnią deskę ratunku i nie oceniając realnie swojej sytuacji emocjonalnej robią wszystko, aby „mieć" dziecko. Są i tacy, którzy realnie oceniają swoje możliwości, ich motywacja do adopcji jest prawidłowa, ale do końca jeszcze nie pogodzili się ze swoimi stratami, także tymi dotyczącymi marzeń, planów, wyobrażeń związanych z dzieckiem biologicznym" - opisuje Lesiak. Tymczasem adoptowane Dziecko nie może być lekarstwem dla rodziców po stracie. "Uporanie się z żałobą jest niezbędnym warunkiem, żeby rodzina mogła w bezpieczny i odpowiedzialny sposób przyjąć dziecko, które samo również jest dotknięte stratą. Pomocą w dobrym przeżyciu żałoby jest terapia, ale także grupa wsparcia dla rodziców po stracie dziecka. To szansa na uporanie się z uczuciami i myślami, zobaczenie nowej perspektywy, nowej innej drogi – adopcyjnej" - podkreśla.

Do potencjalnych zainteresowanych organizatorzy grupy chcą docierać wieloma kanałami. "Poprzez duszpasterzy - spowiedników, kapelanów szpitalnych, media i portale społecznościowe" - wylicza Owczarski. "Informacja o tej grupie powinna pojawić się też bezpośrednio na oddziałach położniczych" - dodaje Wtorkiewicz.

Spotkania będą prowadzone we wtorki w godz. 18.00-19.30 przez psychologa Gabrielę Wtorkiewicz w Ośrodku Pomocy Duchowej przy ul. Łąkowej 42. Osoby chętne mogą uzyskać dodatkowe informację pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie: 601-050-208. Pierwsze spotkanie - 8 stycznia 2013 r.

 

Katolicka Agencja Informacyjna