Abp Marek JędraszewskiDo odwiedzenia stajenki bożonarodzeniowej i wsparcia przy tej okazji Domu Samotnej Matki zachęca abp Marek Jędraszewski. Symboliczna inauguracja tegorocznej szopki odbędzie się po katedralnej pasterce. Metropolita łódzki przeniesie wtedy figurkę Dzieciątka Jezus i położy wśród figur Świętej Rodziny.

"Zapraszam zarówno do spotkania w noc wigilijną, jak i w te wszystkie chwile, kiedy możemy znaleźć się niejako twarzą w twarz wobec tajemnicy narodzenia Chrystusa w Betlejem" - mówi abp Jędraszewski. "Będzie to okazja, by pomodlić się i podziękować Panu Jezusowi, że tak się uniżył, że zechciał być człowiekiem - »jednym spośród nas, ale jedynym« - jak pisał papież Jan Paweł II. Chodzi o to, żeby dla tego Jedynego mieć czas" - dodaje metropolita łódzki.

Abp Jędraszewski zachęca też, by przy okazji odwiedzin szopki, wesprzeć Dom Samotnej Matki. "Wspominając noc betlejemską i to jedno zdanie, które w opisie Ewangelii Łukaszowej brzmi jak swoisty zgrzyt: »nie było dla nich miejsca w gospodzie«. Nie miała zwłaszcza miejsca Maryja, która miała już za moment urodzić Dzieciątko" - podkreśla metropolita łódzki. "Chciejmy znaleźć w sobie tak otwarte serce, by mógł ciągle rozwijać się i tworzyć dom dla matek, które są samotne, a które pragną, by ich dzieci mogły przyjść na świat w warunkach jak najbardziej godnych. I by te dzieci, szczególnie w pierwszym okresie życia, mogły poczuć się jak w prawdziwym domu" - zachęca abp Marek Jędraszewski.

Ofiary na rozbudowę i bieżącą działalność Domu Samotnej Matki będą zbierane aż do 6 stycznia w specjalnej skarbonie ustawionej tuż obok stajenki. W ubiegłym roku zbiórka przyniosła kilkanaście tysięcy złotych. "Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup pieluszek, mleka i posiłków dla najmłodszych mieszkańców Domu Samotnej Matki" - mówi Żaneta Pawłowska z Fundacji Służby Rodzinie "Nadzieja".

Szopka przy łódzkiej katedrze budowana jest już od 16. lat. Jej pomysłodawcą był ks. Konrad Krajewski, obecny ceremoniarz papieski. Poza figurami Świętej Rodziny i pasterzy, znajdują się w niej żywe zwierzęta - w tym roku dwie owieczki i osiołek.

 

Katolicka Agencja Informacyjna