Do uroczystej celebracji dzisiejszego święta Młodzianków Męczenników zachęcała Polska Federacja Ruchów Obrony Życia (PFROŻ). "Wspomnienie o mordzie dokonanym przez Heroda, przypomina o wielkim problemie współczesnego świata – braku szacunku dla ludzkiego życia, którego przejawami są aborcja, stosowanie środków poronnych, in vitro, czy eutanazja" - pisze Federacja w apelu udostępnionym KAI.

Obrońcy życia w przesłaniu zwracają uwagę, że święto Młodzianków Męczenników jest szczególną okazją do refleksji, modlitwy ekspiacyjnej i zadośćuczynienia za występki przeciw ludzkiemu życiu. Według nich jest to dzień, w którym warto zastanowić się nad darem życia.

Podobnie jak w latach ubiegłych, w tym dniu w wielu miejscach w Polsce odprawiane będą Msze święte w intencji rodziny i poszanowania ludzkiego życia, podczas których wiele osób podejmie przyrzeczenie duchowej adopcji dzieci poczętych - przypomina Federacja. Po Mszach świętych wyruszą procesje ze świecami w obronie życia.

PFROŻ apeluje o zaangażowanie się w lokalne inicjatywy tam, gdzie tradycja obchodów tego święta już istnieje oraz o inspirowanie i organizowanie obchodów tego święta tam, gdzie tradycji takiej jeszcze nie ma.

Święto Młodzianków, czyli dzieci betlejemskich pomordowanych na rozkaz Heroda, obchodzi Kościół 28 grudnia. Choć jeszcze nieświadome, oddały życie za Chrystusa. Tradycja podkreśla, że otrzymali oni chrzest krwi i nazywa ich "pierwocinami Kościoła". Ich kult rozpoczął się już w II wieku.

 

Katolicka Agencja Informacyjna