Kościół katolicki na całym świecie wypowiada się w podobnym tonie na temat upowszechnianej ideologii gender. Jasnym tego wyrazem było stanowisko Benedykta XVI, wyrażone podczas przemówienia do Kurii Rzymskiej, 21 grudnia 2012 roku, a także wiele wypowiedzi poszczególnych konferencji episkopatów czy biskupów.

Celebrujmy święto Młodzianków - męczenników – apeluje Polska Federacja Ruchów Obrony Życia. Święto to nawiązuje do zbrodni Heroda, a współcześnie przypomina o wielkim problemie - braku szacunku dla ludzkiego życia, którego przejawami są: aborcja, stosowanie środków poronnych, in vitro, czy eutanazja - podkreślają działacze pro-life. Kościół katolicki wspomina 28 grudnia w liturgii dzieci zamordowane tego dnia z rozkazu Heroda.

W Stanach Zjednoczonych zamknięto w tym roku 12 procent klinik aborcyjnych, a konkretnie 73 placówki – podała organizacja obrony życia Operation Rescue. Jest to spowodowane wzrostem wrażliwości Amerykanów na kwestię obrony życia oraz zaostrzeniem aborcyjnego prawodawstwa w niektórych stanach. Wielki wpływ miała na to głośna sprawa Kermitta Gosnella, lekarza aborcjonisty, który w szczególnie okrutny sposób mordował dzieci, zwłaszcza w przypadkach tak zwanych późnych aborcji.

Do ochrony dzieci, zwłaszcza nienarodzonych, wezwał abp Ismael Rueda Sierra. Ordynariusz kolumbijskiej archidiecezji Bucaramanga przed świętem męczeńskich Młodzianków zaapelował do parlamentarzystów, by zdali sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na nich spoczywa w związku z ustanawianiem prawa mającego chronić ludzkie życie.

„Ani państwo, ani personel medyczny nie są właścicielami ludzkiego życia. Nie mogą sobie rościć prawa do życia i śmierci kogokolwiek” – stwierdził kard. Philippe Barbarin w wywiadzie nadanym przez francuskie radio Europe 1.