Rzeszów: kolejne dziecko w Oknie Życia

W Oknie Życia znajdującym się przy Domu Samotnej Matki w Rzeszowie prowadzonym przez siostry sercanki został dziś znaleziony trzeci już noworodek. Dziewczynka była zadbana i czysta. Dziecko zostało przekazane do szpitala na Oddział Noworodków, tam przeszło badania i w najbliższym czasie trafi do adopcji. Znalezionej dziewczynce siostry nadały imię Joanna Maria.

„Dziewczynka była zadbana i czysta. Nakarmiłyśmy ją jedynie mlekiem, bo była głodna. Z siostrami dałyśmy jej na imię Joanna Maria, ale adopcyjni rodzice będą wybrać inne imiona" – mówi siostra Dominika Jędrzejczyk, dyrektor Domu Samotnej Matki w Rzeszowie. „Cieszymy się, że ktoś nam zaufał. Dziecko zostało przyjęte z ogromną radością i miłością".

- Kolejne dziecko w oknie życia pokazuje, że są one potrzebne i dyskusja nad potrzebą ich istnienia nie ma sensu" – powiedział ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej.
Znaleziona dziś dziewczynka jest trzecim dzieckiem pozostawionym w rzeszowskim Oknie Życia. Do tej pory w oknie znaleziono dwóch chłopców. Pierwszy trafił trzy miesiące po otwarciu okna w 2009 r., kolejny - rok później.

Na Podkarpaciu funkcjonują trzy okna: jedno w Tarnobrzegu i dwa w Rzeszowie. W całym kraju jest 49 okien życia, w których pozostawiono do tej pory 45 noworodków. Większość prowadzonych jest przez organizacje katolickie.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

 

Kraków: chłopiec w Oknie Życia

 

31 grudnia wieczorem ok. godz. 20.00 w krakowskim oknie życia przy ul. Przybyszewskiego 39 pozostawiono niemowlę, chłopca. Siostry zamieszkujące budynek i dyżurujące przy oknie zawiadomiły natychmiast pogotowie i chłopczyk został odwieziony do szpitala.

„Najpierw myślałam, że to torba z ubraniami. Odczekałam chwilę, bo wydawało mi się, że jeszcze ktoś jest po drugiej stronie okna" – mówi s. Martyna Kuczmarska, kierowniczka domu. - Dziecko było pogodne, wyglądało na zdrowe. Przewinęłyśmy go. Zasnął mi na rękach zanim przyjechało pogotowie" - dodaje.

„Serce mi pęka, ale muszę to zrobić. Proszę Was, znajdźcie mu dobrych rodziców" – napisała matka na pozostawionej przy chłopcu karteczce. Kartka zostanie przekazana ośrodkowi adopcyjnemu, który będzie zajmować się adopcją chłopca.

Znaleziony dziś chłopczyk jest już piętnastym dzieckiem pozostawionym w krakowskim oknie życia. Czternaścioro wcześniej pozostawionych tu dzieci wychowuje się w rodzinach adopcyjnych.

Okno życia w Krakowie – najstarsze tego typu miejsce w Polsce - powstało prawie siedem lat temu, aby zwrócić uwagę na problem dzieci porzucanych na ulicy lub na śmietnikach. Siostry proszą o rozpowszechnianie wiadomości, że matki, które ukrywają ciążę i nie chcą rodzić w szpitalu, mogą zostawić dziecko w bezpiecznym miejscu. Od tego czasu w całej Polsce powstało około 50 podobnych miejsc. Już około 50 porzuconych noworodków uniknęło dzięki nim niebezpieczeństwa i trafiło do rodzin adopcyjnych.

Niestety, wciąż zdarzają się przypadki porzucania niemowląt w przypadkowych miejscach, gdzie grozi im śmierć z wychłodzenia, dlatego Caritas apeluje o rozpowszechnianie informacji o oknach życia.

Nie wszystkie matki wiedzą, że po urodzeniu dziecka w szpitalu mogę je tam zostawić bez żadnych konsekwencji prawnych. Po zostawieniu dziecka mają sześć tygodni na podjęcie ostatecznej decyzji. Jeśli się nie zdecyduje na wychowywanie dziecka, trafia ono do adopcji.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

 

Borowa Wieś k. Mikołowa: dziewczynka w Oknie Życia

 

Trzymiesięczną dziewczynkę znaleziono w Oknie Życia w Borowej Wsi koło Mikołowa (archidiecezja katowicka). Przy dziecku znaleziono książeczkę zdrowia, akt urodzenia i krótki list od matki, w którym prosi, aby jej nie szukać.

Dziewczynka, która ma na imię Julia, została znaleziona w sobotę, 29 grudnia br. wieczorem w Oknie Życia przy prowadzonym przez katowicką Caritas Ośrodku dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże. Jest zdrowa. Trafiła już do rodzinnego pogotowia opiekuńczego.

Okno Życia w Borowej Wsi zostało poświęcone w sierpniu 2012 r. Oprócz niego Caritas Archidiecezji Katowickiej prowadzi jeszcze cztery Okna Życia: w Katowicach-Bogucicach przy klasztorze Sióstr Jadwiżanek, w Katowicach - Ligocie przy Klinice EPIONE, w Dąbrówce Wielkiej przy klasztorze Sióstr Boromeuszek oraz przy Szpitalu Wojewódzkim w Jastrzębiu Zdroju.

 

Katolicka Agencja Informacyjna