Legnica - KatedraV Marsz dla Życia i dla Rodziny, modlitewny maraton w intencji matek oraz akcja charytatywna na rzecz rodzin chrześcijańskich w Palestynie złożą się na tegoroczne obchody Dnia Życia, jakie odbędą się w marcu br. w Legnicy. W planach jest także konferencja naukowa nt. in vitro oraz I Kongres Rodzin Diecezji Legnickiej pt. „Rodzina solą ziemi". Dziś w Legnicy odbyła się konferencja prasowa, na której zaprezentowano te inicjatywy.

W tym roku Marsz dla Życia odbędzie się w Legnicy w Niedzielę Palmową 24 marca, a będą mu towarzyszyły słowa „Dziękujemy rodzicom". W ten sposób organizatorzy chcą zwrócić uwagę na fundamentalną wartość rodziny, rozumianej jako związek kobiety i mężczyzny. Natomiast hasło Marszu ma zachęcać do wdzięczności rodzicom za dar życia i wychowania.

Podobnie jak w poprzednich latach Marsz poprzedzi szereg inicjatyw przygotowujących do tego wydarzenia, w którym z roku na rok bierze udział coraz więcej osób, głównie młodych. W ubiegłorocznym Marszu dla Życia wzięło udział blisko 3 tysiące osób.

W ramach przygotowania do legnickiego Marszu dla Życia i Rodziny odbędzie się już po raz trzeci krucjata modlitewna 40 Dni dla Życia. Tym razem modlitwa w intencji matek oczekujących potomstwa oraz dzieci poczętych, zwłaszcza tych, którym zagraża jakiekolwiek niebezpieczeństwo prowadzona będzie w domach. Do udziału w tym modlitewnym maratonie zaproszone są zarówno osoby indywidualne, jak i wspólnoty i grupy modlitewne.

Organizatorzy zapraszają do telefonicznego zgłaszania swego udział w tym czuwaniu modlitewnym. Charakter modlitwy jest dowolny. Ważne, by wspólnie zachować ciągłość czuwania w intencji życia przez 960 godzin w dzień i w nocy. Modlitwa rozpocznie się 13 lutego, w środę popielcową, o godzinie 12,00, a zakończy w Niedzielę Palmową wraz z rozpoczęciem V Legnickiego Marszu dla Życia i Rodziny. Zgłoszenia przyjmowane będą od 21 stycznia od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00 pod numerem tel. (76)724 43 75 oraz 513 129 362.

Podobnie jak w latach ubiegłych nie zabraknie też akcji charytatywnej. Były już zbierane pieluchy dla dzieci czy przybory szkolne. W tym roku zaplanowana jest akcja charytatywna „Rodzina Rodzinie", która prowadzona będzie we współpracy z organizacją Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Inicjatywa ta ma na celu zebranie funduszy na zorganizowanie pomocy chrześcijańskim rodzinom mieszkającym na terenie Palestyny.

W ramach akcji rozprowadzane będą różańce wykonane ręcznie przez chrześcijan w Ziemi Świętej. Nabycie różańca w cenie 10 zł będzie konkretną pomocą prześladowanym chrześcijanom. Pomost partnerski „Rodzina Rodzinie" zostanie zainaugurowany w Dzień Babci 21 stycznia i potrwa do Niedzieli Palmowej 24 marca br. W promocję tej akcji charytatywnej włączył się młodzieżowy zespół muzyczny „Kiedy próba", który będzie odwiedzał parafie w diecezji legnickiej, zachęcając podczas koncertów do przyłączenia się do niej.

Kolejną inicjatywą będzie konferencja naukowa pt. „Poznaj prawdę o in vitro", która odbędzie się 23 marca, o godz. 10.00 w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy. Zaproszeni na nią zostali specjaliści z zakresu bioetyki i biologii z Poznania, Wrocławia i Krakowa.

Podsumowaniem tegorocznych inicjatyw związanych z obroną życia i rodziny będzie I Kongres Rodzin Diecezji Legnickiej pt. „Rodzina solą ziemi". Odbędzie się on w Krzeszowie 18 maja br. Jak podkreślił koordynator kongresu ks. Bogusław Wolański, celami tego święta rodzin są: promocja życia rodzinnego, głębsze związanie rodziny z Bogiem, wyrażenie jedności rodzin diecezji legnickiej, wspólny apel o wsparcie rodziny i ukazanie, że rodzina jest drogą Kościoła.

Inicjatywom tym towarzyszyć będzie promocja publikacji wydanej przez Fundację Narodowego Dnia Życia pt. „Rodzina receptą na kryzys", napisanej pod redakcją Marka i Wojciecha Wareckich, Przemysława Jabłońskiego, Tomasza Ochinowskiego, Piotra Gołaszewskiego oraz Tomasza Dajczaka. Będzie ona dostępna na stronie internetowej www.marszdlazycia.legnica.pl Publikacja podpowiada jak wychowywać dzieci do odpowiedzialnego funkcjonowania w rzeczywistości rynkowej. Podsuwa także pomysły na lepsze zarządzanie domowym budżetem. Podpowiada, jak nauczyciele mogą wspomagać rodziny w odpowiedzialnym wychowaniu.

 

Katolicka Agencja Informacyjna