Zapis o „pomocy medycznej w umieraniu", zawarty w raporcie komisji ekspertów, przedstawionym władzom kanadyjskiej prowincji Quebec, faktycznie oznacza propozycję legalizacji eutanazji. Tak uważa Katolicka Organizacja na rzecz Życia i Rodziny OCVF/COLF, utworzona przez episkopat Kanady wspólnie z Rycerzami Kolumba. Zwraca ona uwagę, że 60 proc. osób i grup konsultowanych przez komisję ds. kwestii związanych z „godnym umieraniem" jest przeciwnych legalizacji eutanazji czy pomocy w samobójstwie.

Obu tych praktyk zabrania kanadyjski kodeks karny. Wprowadzenie do ustawodawstwa prowincji Quebec pojęcia „pomocy medycznej w umieraniu" stanowiłoby ominięcie tych obowiązujący w całej Kanadzie zakazów. Jak wiadomo, w kwestiach takich jak służba zdrowia każda kanadyjska prowincja ma własne prawo.

Rząd Quebecu zamierza przedstawić projekt ustawy o „pomocy medycznej w umieraniu" w prowincjonalnym parlamencie do czerwca br. Katolicka Organizacja na rzecz Życia i Rodziny apeluje do obywateli o przeciwstawienie się rządowym planom. Zagrażają one całemu kanadyjskiemu społeczeństwu, uderzając w ludzką godność.

„Wszyscy ludzie dobrej woli mają prawo i obowiązek przeciwstawić się wszelkim próbom legalizacji eutanazji czy pomocy w samobójstwie. Winni natomiast promować opiekę paliatywną i prawdziwe współczucie" – czytamy w apelu obrońców życia.

 

Katolicka Agencja Informacyjna