stop-abortion-2Irlandia: przesunięto głosowanie nad ustawą legalizującą aborcję

 

Prawie do piątej rano w niższej izbie irlandzkiego parlamentu trwała debata nad ustawą legalizującą aborcję w przypadku, gdy zagrożone jest życie matki. W czasie wielogodzinnej dyskusji przedstawiono 165 poprawek do projektu. Żadna nie zyskała jednak poparcia rządu. Obrady kontynuowano dziś w ciągu dnia. Planowane pierwotnie na 10 lipca głosowanie być może odbędzie się wieczorem.

 

Przez całą noc pod budynkiem parlamentu zgromadzeni byli przeciwnicy kontrowersyjnej ustawy. Protesty trwają w całej Irlandii. „Niewinne oczy nienarodzonych dzieci wypatrują naszego daru miłości w postaci ochrony" – powiedział bp Brendan Leahy na specjalnym czuwaniu modlitewnym w Limerick.

Ustawa podzieliła członków partii rządzącej. Głosowanie przeciw projektowi zapowiedziała już Lucinda Creighton, minister ds. europejskich w irlandzkim rządzie. Za działanie wbrew wprowadzonej przez premiera Endę Kenny'ego dyscyplinie partyjnej minister Creighton najprawdopodobniej czeka dymisja.

 

Katolicka Agencja Informacyjna


Irlandia: kard. Brady zapowiada walkę z prawem legalizującym aborcję

 

„Walka nie jest jeszcze przegrana. Nawet jeśli ustawa zostanie uchwalona, Kościół może wspierać wysiłki na rzecz innych opcji" – powiedział prymas Irlandii kard. Sean Brady. Jutro 10 lipca w irlandzkim parlamencie ma się odbyć ostateczne głosowanie nad legalizacją aborcji w przypadku, gdy zagrożone jest życie matki.

Wczoraj 8 lipca do wszystkich deputowanych i senatorów przesłany został list episkopatu, w którym wyrażono sprzeciw wobec projektu. Biskupi podkreślają, że jeśli ustawa zostanie przyjęta, radykalnie zmieni to kulturę i praktyki medyczne w Irlandii. Zauważają, iż projekt już u swoich podstaw błędnie zakłada, że aborcja jest właściwą odpowiedzią na myśli samobójcze, oraz że stwarza on poważne moralne, prawne i konstytucyjne konflikty w dziedzinie wolności sumienia i wyznania.

Wprowadzenie dyscypliny partyjnej w przypadku wspomnianego głosowania publicznie skrytykowali w swych wystąpieniach nuncjusz apostolski w Irlandii abp Charles Brown, który przypomniał o konstytucyjnym prawie do wolności sumienia, oraz bp Denis Brennan. Ordynariusz Ferns powiedział: „Podziwiam tych deputowanych, którzy pomimo masowej presji, by postępować zgodnie z liną partii, głosowali i nadal będą głosować zgodnie ze swoim sumieniem".

 

Katolicka Agencja Informacyjna

 

Irlandia: 35 tysięcy osób protestowało przeciw aborcji

 

Ponad 35 tys. osób protestowało 6 lipca w Dublinie przeciwko rządowym planom legalizacji aborcji w przypadku, gdy zagrożone jest życie matki. W zeszłotygodniowym wstępnym głosowaniu projekt kontrowersyjnej ustawy uzyskał przytłaczające poparcie.

Niosąc w dłoniach różańce i plakaty z hasłem „Zabić ustawę, nie dziecko!" demonstranci po dwugodzinnym marszu dotarli pod siedzibę parlamentu. W przyszłą środę 10 lipca ma się tam odbyć ostateczne głosowanie nad projektem. Manifestujący domagali się przeprowadzenia referendum w tej sprawie. „Pozwólcie nam głosować!" – skandowali.

Przed marszem metropolita Dublina abp Diarmuid Martin odprawił Mszę w stołecznej katedrze św. Dominika. „Nie jesteśmy przypadkowym i pozbawionym znaczenia produktem ewolucji. Każdy z nas jest owocem zamysłu Boga" – przywołał w homilii słowa Benedykta XVI. „Bycie za życiem to nie slogan czy mantra. Być za życiem oznacza pracować na rzecz kultury, w której każda osoba ludzka jest chciana, kochana i potrzebna i w której każdy człowiek takim się właśnie czuje" – podkreślił abp Martin.


Katolicka Agencja Informacyjna