Drukuj
Lekarze ginekolodzy oraz konsultanci medyczni naprotechnologii wzięli udział w warsztatach z zakresu leczenia niepłodności w Licheniu. Spotkanie zorganizowała Poradnia Wsparcia Płodności „NaProTechnologia”.

Jedną z uczestniczek warsztatów była Maria Szczawińska z Krakowa, szefowa Ogólnopolskiej Sekcji Ginekologów Położników Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy. Jej zdaniem powinna powstać grupa lekarzy-naprotechnologów, spotykających się regularnie, którzy wymienialiby się doświadczeniami pracy zawodowej dla polepszenia etycznego podejścia w praktyce ginekologicznej.Ewa Ślizień-Kuczapska z Warszawy, prezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny, od początku swojej kariery zawodowej zajmuje się naturalnym planowaniem rodziny. „Płodność to zwierciadło naszego zdrowia. Nie tylko zdrowia prokreacyjnego, ale stanu zdrowia całego organizmu. Jeżeli nie rozumiemy fizjologii, to nie jesteśmy w stanie rozwiązywać problemów patologicznych” - powiedziała.

Jak powiedział ks. Piotr Kieniewicz, wicedyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, organizator, „warsztaty dla konsultantów medycznych naprotechnologii są spotkaniami dla wymiany wzajemnych doświadczeń. Jednocześnie są one formą integracji środowiska, ukierunkowaną na wypracowanie form współpracy pomiędzy poradniami naprotechnologii”.

Oprócz zajęć warsztatowych, dyskusji, uczestnicy trzydniowych warsztatów uczestniczyli w adoracji Najświętszego Sakramentu, Eucharystii oraz mieli możliwość skorzystania z sakramentu pojednania.

Naprotechnologia jest metodą diagnostyki i leczenia niepłodności, opartą na naturalnym cyklu miesięcznym kobiety. Umożliwia zdiagnozowanie i wyleczenie schorzeń, które są przyczyną zaburzeń płodności i braku poczęcia. Powstała ponad 30 lat temu w Stanach Zjednoczonych. Jej twórcą jest prof. Thomas Hilgers, lekarz ginekolog, mieszkający i pracujący w Omaha. W odpowiedzi na opublikowaną przez papieża Pawła VI encyklikę „Humanae vitae” stworzył model rozpoznawania płodności. Naprotechnologia opiera się na tzw. modelu Creightona. Metody stosowane w naprotechnologii odnoszą się nie tylko do kobiety, są ukierunkowane na małżeństwo.

 

Katolicka Agencja Informacyjna