Delegaci 20 krajów obecni na I Europejskim Kongresie Pro-Life w Krakowie podjęli decyzję o rozpoczęciu prac nad statutami Europejskiej Federacji Ruchów Obrony Życia – poinformował KAI Jakub Bałtroszewicz koordynator Polskiego Komitetu Narodowego Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Jeden z nas”.

W Krakowie trwają właśnie obrady I Europejskiego Kongresu Pro-Life. Wydarzenie to jednoczy reprezentantów ruchów pro-life i liderów Komitetów Narodowych zaangażowanych w Europejską Inicjatywę Obywatelską „Jeden z nas”, która do 31 października zebrała 1 900 000 podpisów poparcia obywateli z 28 krajów Unii Europejskiej.

Jednym z istotnych punktów bogatego programu Kongresu było podjęcie decyzji o rozpoczęciu prac nad statutami Europejskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.

„Teraz czeka nas olbrzymia praca związana z przygotowaniem niezbędnych dokumentów, które pomogą Federacji funkcjonować w sposób zgodny z prawem. Tworzymy dzieło, którego celem będzie promocja i ochrona godności człowieka oraz życia nienarodzonych” – powiedział KAI Jakub Bałtroszewicz, koordynator Polskiego Komitetu Narodowego EIO „Jeden z nas”. Dodał, że międzynarodowa współpraca europejskich ruchów pro-life w takiej skali stanowi „kompletnie nową wartość”. Namiastką struktury Europejskiej Federacji Ruchów Obrony Życia będzie dotychczasowy Komitet Wykonawczy EIO „Jeden z nas”.

W krakowskim spotkaniu biorą udział m.in. ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z Papieskiej Rady ds. Rodziny, prof. Bogdan Chazan, członek Polskiego Komitety Narodowego EIO „Jeden z nas”, Carlo Cassini, włoski europoseł i pomysłodawca EIO „Jeden z nas” a także polscy europarlamentarzyści.

„Inicjatywa „Jeden z nas” pokazuje, że chrześcijanie w Europie należą do najaktywniejszych części europejskiego życia społecznego. Bez względu na dalsze losy tej inicjatywy, to już dziś jest sukces” – powiedział w czasie pierwszego dnia Kongresu europoseł Konrad Szymański i dodał, że sukces EIO jest ogromnym problemem, dla tych, którzy korzystają z faktu, że budżet UE jest nieszczelny. „Jestem pewien, że przeciwnicy EIO zrobią wszystko by storpedować nasze działania” – mówił Szymański.

„Celem Kongresu jest podsumowanie dotychczasowych działań, wymiana doświadczeń i zaplanowanie kolejnych kroków w kierunku zmaksymalizowania presji na Komisję Europejską podczas planowanego na wiosnę wysłuchania publicznego” – informują organizatorzy wydarzenia.

Zbiórka podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską „Jeden z nas” zakończyła się 1 listopada, w tej chwili trwa weryfikacja głosów. Inicjatywa ma przeszkodzić wypływaniu pieniędzy unijnych na programy niszczące życie ludzkie. Jej autorzy musieli zebrać milion podpisów (na papierze i w Internecie), co – zgodnie z Traktatem Lizbońskim – pozwoli Komisji Europejskiej na podjęcie prac w tym kierunku.

 

Katolicka Agencja Informacyjna