Okno Zycia 2Przy klasztorze sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji w Elblągu otwarte zostało w dniu 27. marca, pierwsze na terenie diecezji elbląskiej „Okno Życia”. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz miejskich, a także biskup elbląski Jacek Jezierski, który dokonał poświęcenia okna.

- Pragnę wyrazić radość, z tego powodu, że inicjatywa nosząca nazwę „Okno Życia” została zrealizowana – mówił w czasie uroczystości bp Jezierski.

Zaznaczył, że „Okno Życia” jest rozwiązaniem awaryjnym, ale potrzebnym. Stwarza szanse ocalenia życia niemowlęciu, którego matka z sobie znanych powodów nie decyduje się zatrzymać przy sobie. "Mówią Izraelici, nasi starsi bracia w wierze – jak ich określił Adam Mickiewicz, a potem powtarzał Jan Paweł II – że kto ocalił jednego człowieka, ocalił cały świat – przypomniał bp Jezierski. Podkreślił też, że „Okno Życia” ma służyć ocaleniu życia dzieci. Daje im szansę ocalenia, możliwość dostępu do opieki medycznej, pobytu w wyspecjalizowanym ośrodku, a w perspektywie dalszej, możliwość adopcji.

Pierwsze „Okno życia” w Polsce otwarte zostało w 2009 roku u sióstr Nazaretanek w Krakowie. Poprzez działania 51 okien, przyjęto w nich do lipca 2013 roku, aż 64. noworodki. „Okno Życia” w Elblągu zostało uruchomione, przy życzliwej postawie władz miejskich oraz sióstr klasztoru kontemplacyjnego.Staranie o zainstalowanie okna podejmowano od dłuższego czasu. Swój udział w dziele ma też Duszpasterstwo Rodzin diecezji elbląskiej, które promuje również inne inicjatywy pro-life w mieście i w terenie m.in. Marsz dla życia oraz dzieło Duchowej Adopcji dzieci nienarodzonych.

Katolicka Agencja Informacyjna