Drukuj

Jasna Gora 1Pielgrzymka odsłania prawdę ludzkiego serca – zauważył abp Henryk Hoser. Z Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej na pątniczy szlak na Jasną Górę po raz 32. wyruszyła Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin Totus Tuus, z którą po raz 9. podąża Ogólnopolska Pielgrzymka Państwowych i Ochotniczych Straży Pożarnych. W ciągu 9 dni pątnicy będą mieli do pokonania 315 km. Pielgrzymkę zainaugurowała uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp warszawsko-praskiego.

W homilii abp Hoser nazwał pielgrzymkę szkołą życia, która weryfikuje dotychczasowy sposób funkcjonowania. – Idąc wspólnie przez te dziesięć dni i doświadczając różnych trudności będziecie mieli okazję odkryć prawdę o waszym życiu, prawdę niekiedy widoczną jedynie dla Boga, który jako jedyny czyta w ludzkim sercu. Będziecie mogli zobaczyć czym żyjecie, po co żyjecie, jak żyjecie i jak się odnosicie do Boga i do innych ludzi, zwłaszcza tych, z którymi mieszkacie pod jednym dachem – powiedział.

Przestrzegł on również pątników przed instrumentalnym traktowaniem relacji z Bogiem. – Możemy pokazywać Chrystusowi nasze potrzeby i nasze braki. Możemy sygnalizować Mu również nasze bóle, cierpienia i nadzieje, ale reszta należy do Niego – podkreślił abp Hoser tłumacząc, że podstawą relacji z Bogiem winno być zaufanie. - Bez niego nasza modlitwa nigdy nie będzie skuteczna. Będzie bowiem przypominała podejście pogańskie, gdzie poprzez ofiary zmusza się bóstwo do słuchania człowieka – zauważył duchowny. Przypomniał, że w chrześcijaństwie zwracamy się do Boga, który jest naszym Ojcem. - On wie co jest dla nas dobrem a co złem, nawet jeśli wydaje nam się inaczej – zapewnił pielgrzymów bp warszawsko-praski.

- Niech wasze serca będą nie tylko uprzątnięte, ale także wypełnione Bogiem – zaapelował do pątników abp Hoser. Zaznaczył, że kiedy człowiek w sakramencie Eucharystii przyjmuje Ciało Zbawiciela staje się, podobnie jak Najświętsza Maryja Panna po zwiastowaniu, "żywą monstrancją Boga". Bądźmy zatem tymi, którzy będą promieniować w tym świecie obecnością Jezusa Chrystusa – zachęcał bp warszawsko-praski, życząc pielgrzymom prawdziwej radości.

W tym roku pątnicy idą pod hasłem: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. - Nawracać się to znaczy czynić w sercu miejsce dla Boga. Aby nie pozostało ono jednak puste, konieczne jest przyjęcie Dobrej Nowiny – tłumaczy nowy przewodnik duchowy pielgrzymki, ks. Janusz Kopczyński. Wśród podejmowanych w czasie wędrówki tematów wymienił: „Przyjęcie światła Ewangelii”, „Życie wyobraźnią Miłosierdzia”, „Wraz z Maryją i Kościołem świętym wyznanie wiarę i miłość Chrystusowi”.

Praska Pielgrzymka Rodzin dzieli się na 7 grup, różniących się wiekiem i dynamiką. Obok młodzieży
akademickiej sporą grupę stanowią rodziny, które wyruszają z małymi dziećmi. Te, które skończyły 3 lata trafiają do tzw. "białasków", dla których zgodnie z tradycją specjalny program duchowy przygotowali klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Ostatniego dnia pielgrzymki pątnikom będą towarzyszyły peregrynujące po diecezji znaki Światowych Dni Młodzieży - czyli Krzyż i ikona Matki Bożej.

Od 9 lat wraz z Praską Pielgrzymką Rodzin Totus Tuus na Jasną Górę idzie także Ogólnopolska Pielgrzymka Państwowych i Ochotniczych Straży Pożarnych. Na Jasną Górę wejdą oni 14 sierpnia wraz z innymi służbami mundurowymi.

Katolicka Agencja Informacyjna