Drukuj

family2009Co to znaczy słuchać oczami? Jak być przewodnikiem, a nie dyktatorem? I jak pomóc wkroczyć dzieciom w świat naszych wartości, bez ich narzucania - na te i wiele innych ciekawych pytań można było znaleźć odpowiedzi podczas VII Międzynarodowego Forum tato.net, które odbyło się w Łodzi.

W Forum pod hasłem „Słuchać i prowadzić. Jak dziś przewodzić rodzinie” wzięło udział ponad 750 mężczyzn- dziadków, ojców lub przyszłych ojców, którzy chcieli pogłębić swoją wiedzę o powołaniu do ojcostwa. Słuchacze mogli też podzielić się swoimi doświadczeniami.

Na forum przyjechało ponad 30 prelegentów z Polski, USA, Francji, Ukrainy i Rumunii. Jednym z nich był Ken Canfield, założyciel National Center for Fathering, który w swoim wystąpieniu podkreślił jak ważne są trzy filary ojcostwa: słuchanie, przywództwo i przekazywanie dziedzictwa. Jak mówił - trzeba umieć słuchać oczami tzn. widzieć i wiedzieć co dzieje się z naszymi dziećmi, znać ich pragnienia i potrzeby, poświęcać im całą swoją uwagę wtedy gdy tego potrzebują i odpowiadać na ich pytania.

Przywództwo powinno opierać się na byciu liderem w swojej rodzinie. Liderem który, poprzez swoją postawę, jest tak odbierany przez członków rodziny, a więc jest autorytetem, integruje rodzinę, jest inicjatorem. Taka postawa sprawia, że dzieci chcą go naśladować i być takie same w przyszłości. W ten sposób, przekonywał Ken Canfield, zupełnie naturalnie przekazuje się wartości i rodzinne dziedzictwo następnym pokoleniom.

Jak podkreślał Wojciech Czeronko, prezes Zarządu Fundacji Cyryla i Metodego oraz współtwórca inicjatywy tato.net, forum jest po to, by zachęcić ojców do podjęcia roli przewodnika w swojej rodzinie, bycia odpowiedzialną głową rodziny. Chodzi o to, by ojcowie nie byli autorytarnymi władcami, ale przewodnikami w swoich rodzinach, również jeśli chodzi o sferę duchową.

Forum poprowadził Jan Pospieszalski - dziennikarz i publicysta. Podkreślił, że łódzkie Forum jest bardzo inspirujące, bowiem w dzisiejszych czasach przeżywamy kryzys rodziny, który wynika między innymi z kryzysu ojcostwa. Budujące jest to, że jest tylu mężczyzn, którzy chcą podjąć to wyzwanie jakim niewątpliwie jest powołanie do ojcostwa i podchodzą do tego bardzo odpowiedzialnie. Chcą zdobywać wiedzę i umiejętności, chcą się w tej roli doskonalić. To dobry znak, bo w dzisiejszych czasach potrzeba nam przewodnika, autorytetu. Tak buduje się silną i trwałą rodzinę oraz silne i trwałe państwo- wskazywał publicysta..

Jednym z gości forum był prof. Jan Duda, ojciec prezydenta Andrzeja Dudy, który dzielił się swoim doświadczeniem z bycia ojcem głowy państwa i nie tylko, gdyż jest tatą trójki dzieci. Jak podkreślał nie ma recepty na wychowanie lidera, ale ważne jest budowanie na fundamentach. W naszym przypadku była to wiara i patriotyzm - mówił prof. Duda.

Jan Duda mówił też, że starał się uczyć syna podejmowania decyzji i brania za nie odpowiedzialności. "Naszą wizję rodziny oparliśmy na Biblii i to ona była podstawą naszych działań. Najważniejsze było dla nas to, by nie lekceważyć problemów naszych dzieci oraz nie porównywać ich z rówieśnikami, bo każdy jest inny i nie ma jednego dobrego modelu wychowania. Każdy ma jakiś talent, a rolą rodzica jest to, by go odkryć i pomóc rozwijać" – powiedział ojciec prezydenta.

Pytany o to czy jest dumny ze swojego syna prof. Duda mówi krótko- jestem dumny ze wszystkich moich dzieci.

Tato.Net działa od 2004 roku. To pierwsza organizacja pozarządowa w Polsce, skupiająca się w całości na roli ojców w rodzinach. Zorganizowała prawie 400 wydarzeń dla ponad 7000 ojców i 3 duże kampanie społeczne. Jej członkowie są autorami kilkunastu książek, audiobooków, raportów.

Działa przez tworzenie terenowych Klubów Ojca w Polsce, a także na Ukrainie, w Anglii, Szwajcarii, Austrii, Niemczech, USA, Kanadzie, Brazylii, Słowacji, Rumunii, na Białorusi i w Rosji. Prowadzi badania, analizy i jest jednym z wiodących ośrodków eksperckich w zakresie ojcostwa i rodziny w Polsce.

Katolicka Agencja Informacyjna