Drukuj

family2009Warszawski Kongres Małżeństw odbył się w miniony weekend w parafii Ofiarowania Pańskiego na Ursynowie. Myślą przewodnią były słowa Jezusa „Trwajcie w miłości Mojej”. W czasie spotkania podkreślano, że nie warto czekać na kryzys, ale inwestować w swoje małżeństwo przez uczestniczenie w rekolekcjach przede wszystkim wtedy, gdy nie przeżywa się jeszcze poważnych problemów.

Inicjatorami Kongresu byli założyciele Stowarzyszenia Spotkania Małżeńskie Irena i Jerzy Grzybowscy oraz proboszcz parafii ks. prałat Edward Nowakowski. Współorganizatorami – poza Spotkaniami Małżeńskimi i Parafią, była wspólnota Kościoła Domowego – rodzinnej gałęzi ruchu Światło-Życie oraz wspólnota Płomień Ducha Odnowy w Duchu Świętym. List na otwarcie Kongresu przysłał kard. Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski, pod którego honorowym patronatem odbywało się to wydarzenie.

W sobotę konferencje na temat duchowości małżeńskiej oraz warsztaty z zakresu komunikacji prowadzili animatorzy Spotkań Małżeńskich. Irena i Jerzy Grzybowscy, Małgorzata i Paweł Świdzińscy i o. Mirosław Pilśniak OP poruszali zagadnienie dialogu jako drogi duchowej w małżeństwie. Natomiast Urszula i Piotr Kowalczykowie przeprowadzili warsztaty, które miały na celu wprowadzenie uczestników w zagadnienie dialogu jako sposobu życia w codzienności. O. Dariusz Kantypowicz OP prowadził warsztat dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych.

Dr Katarzyna Semczuk-Dembek, psychoterapeuta, ukazała fazy rozwoju małżeństwa, podkreślając, że przechodzenie z jednej fazy do drugiej dokonuje się poprzez doświadczenie kryzysu, który jest szansą na bardziej dojrzały związek dwojga.

Kongres miał charakter „dnia otwartego” dla małżeństw. Nie była to konferencja specjalistów, ale próba wyjścia do ogółu osób żyjących w związkach małżeńskich lub przygotowujących się niego. Uczestniczyły w nim przede wszystkim małżeństwa młode. Wiele z nich przyjechało z okolic Warszawy.

Po każdej konferencji i po warsztatach był czas na spotkanie z osobami prowadzącymi, zadawanie pytań i rozmowę. Pytania dotyczyły trudnych problemów przeżywanych w małżeństwach, związkach narzeczeńskich, ale także powtórnych po rozwodzie.

- Mój mąż trzy dni temu powiedział mi, że mnie już nie kocha. Mówi, że nosił to w sobie wiele lat, tylko nie mówił mi tego, zachowywał pozory, a ja nic nie zauważałam. Co robić? - pytała jedna z uczestniczek. - W mojej rodzinie stworzy się, już nie trójkąt, a wielobok małżeński. Na razie mieszkamy razem. Chcemy dojść do porozumienia i pozostać w swoich związkach, ale to jest bardzo trudne – powiedział uczestnik Kongresu, który przyjechał spoza Warszawy.

Jedna z uczestniczek ujawniła: Mój mąż jest tak bardzo zamknięty, nie chce nic mówić o sobie, a co ja powiem, o cokolwiek go zapytam, to tylko macha ręką i mówi „daj mi spokój”. Ten warsztat pokazał mi, że nie mogę mu się narzucać ze swoimi pytaniami, ale bardziej wsłuchać się w niego i budować w ten sposób jego zaufanie, że nie poczuje się przeze mnie odrzucony - powiedziała uczestniczka Kongresu.

Para przygotowująca się do zawarcia ślubu kościelnego – on wdowiec, ona czekająca na stwierdzenie nieważności małżeństwa – pytali jak ułożyć relacje z dorosłymi dziećmi z ich poprzednich związków.
- On w ogóle nie chce słuchać tego, o czym mówię – żaliła na swojego chłopaka dziewczyna, która na Kongresie odkryła, że najprawdopodobniej to ona nie potrafi słuchać.

"Kongres ujawnił bardzo szeroki zakres problemów z jakimi borykają się narzeczeni, małżonkowie, osoby w powtórnych związkach – zwraca uwagę Jerzy Grzybowski. Dodaje, że uczestnicy słyszeli od prowadzących słowa zachęty i konkretne drogowskazy dialogu, jaki jest potrzebny do indywidualnego rozwiązania problemów przeżywanych przez każdą osobę.

Irena i Jerzy Grzybowscy podkreślali, ze sakrament małżeństwa realizuje się w codziennym dialogu, w którym pomocna może być psychologia komunikacji „nasączona” łaską sakramentu małżeństwa.

Kulminacyjnym wydarzeniem Kongresu była niedzielna Msza św. pod przewodnictwem bp. Rafała Markowskiego. W swojej homilii, mówiąc o nierozerwalności małżeństwa podkreślił, że kryzysy są zjawiskiem normalnym i że trzeba szukać dróg przezwyciężania ich. Homilie o tematyce małżeńskiej i rodzinnej głosili w czasie kongresu także ks. dr Robert Skrzypczak oraz diecezjalny duszpasterz rodzin Archidiecezji Warszawskiej ks. Dominik Koperski. Modlono się w intencji rozpoczynającego się Synodu Biskupów.

Uczestnicy kongresu otrzymali List do Małżeństw przygotowany przez Irenę i Jerzego Grzybowskich, byli też zapraszani na warsztaty rekolekcyjne Spotkań Małżeńskich, które okazały się owocne dla wielu małżeństw, przeżywających kryzysy.

W czasie Kongresu podkreślano jednak, że nie warto czekać na kryzys, ale inwestować w swoje małżeństwo przez uczestniczenie w tych rekolekcjach przede wszystkim wtedy, gdy nie przeżywa się jeszcze poważnych problemów.

Kongres ujawnił potrzebę kontynuowania tego typu wydarzeń i tworzenia forum rozmowy na temat więzi małżeńskiej.

Katolicka Agencja Informacyjna