Drukuj

Okno Zycia 3Życie jest i będzie najważniejszą wartością - powiedział biskup Henryk Tomasik, odnosząc się do stanowiska Komitetu Praw Dziecka ONZ, który domaga się od Unii Europejskiej zamknięcia Okien Życia, ze względu na "naruszenie prawa dziecka do poznania swojej tożsamości". W Polsce jest ich 56, w których pozostawiono już 85 niemowląt.

Życie człowieka jest ważniejsze od imienia i nazwiska. Wielką wartością jest życie każdego człowieka. Ta decyzja jest niespodzianką, przecież ważniejsze jest, by dziecko zostało uratowane od tego, że otrzyma inne imię - powiedział bp Tomasik na antenie Radia Plus Radom.

Do stanowiska OZN odniósł się również ks. Robert Kowalski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej. W Radomiu Okno Życia istnieje od 2009 roku. - Z niepokojem usłyszałem o możliwości zamykania Okien Życia, które są błogosławionymi miejscami, gdzie ratuje się życie małych dzieci. Przecież pamiętamy o doniesieniach medialnych, że zwłoki niemowląt znajdowano na śmietnikach. Dzisiaj obserwujemy dziwne zjawisko i chęć pozbawienia narzędzi do ratowania życia. Trzeba dalej rozmawiać. Należy zadbać, by procedury dostosowywać, by były przyjazne życiu, a nie służyły do zamykania Okien Życia - argumentował ks. Kowalski.

Okno Życia w Radomiu czynne jest 24 godziny na dobę i znajduje się w domu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu przy ul. Struga 31. Caritas Diecezji Radomskiej tą inicjatywą wpisała się w realizację hasła roku duszpasterskiego z 2009 roku: „Otoczmy troską życie". Było to pierwsze Okno Życia w diecezji radomskiej. Partnerzy projektu są: Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu, Sąd Rejonowy w Radomiu i Katolicki Ośrodek Adopcyjno–Opiekuńczy.

Katolicka Agencja Informacyjna