Okno Zycia 2W naszym Oknie zostało uratowanych 15 dzieci. Obrona życia to wartość wyższa niż problem tożsamości dziecka - powiedziała KAI s. Barbara Król ze Zgromadzenia Sióstr Rodziny Maryi. Odniosła się w ten sposób do apelu Komitetu Praw Dziecka ONZ, który wezwał Polskę do likwidacji Okien Życia.

Komitet Praw Dziecka ONZ wezwał Polskę do likwidacji Okien Życia i zalecił promowanie alternatywnych rozwiązań, umożliwiających zrzeczenie się praw do dziecka, bo według niego - Okno Życia "narusza prawo dzieci do tożsamości". Okien Życia broni m.in. rzecznik praw dziecka Marek Michalak mówiąc, że "nie można likwidować alternatywy, która może uratować dziecku życie".

Oknem Życia przy ul. Hożej w Warszawie opiekuje się Zgromadzenie Sióstr Rodziny Maryi. - W naszym Oknie zostało uratowanych 15 dzieci. Obrona życia to wartość wyższa niż problem tożsamości dziecka - powiedziała KAI s. Barbara Król

- Mamy służyć życiu i bronić życia w Oknie Życia. To Okno funkcjonuje i służy życiu. Czuwamy nad tym dzień i noc. Dowodem na to, że spełniło ono swoją funkcję jest to, że 15 dzieci zostało uratowanych - powiedziała s. Król.

Po znalezieniu dziecka w Oknie Życia siostry powiadamiają pogotowie i policję. Następnie dziecko zostaje przewiezione do szpitala. Na tym kończy się rola sióstr. Odtąd zajmują się nim pracownicy szpitala, do którego dziecko zostaje skierowane na badania. Dalszy jego los określają procedury ustalone przez państwo - nadanie dziecku personaliów przez sąd i rozpoczęcie procesu adopcyjnego.

- W sobotę odwiedziła nas rodzina, to była druga rocznica położenia dziecka w naszym Oknie Życia. przyszli podziękować za to, że mają takie piękne dziecko - powiedziała s. Król, na co dzień opiekująca się Oknem Życia przy ul. Hożej w Warszawie.

Okna życia to miejsca, w których matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko, bez narażania jego życia i zdrowia. Obecnie w całym kraju są 54 takie okna, a ich otwarcie najczęściej następuje 25 marca - w święto Zwiastowania Pańskiego, gdy w Polsce obchodzony jest Dzień Świętości Życia. Organizują je zazwyczaj oddziały diecezjalne Caritas we współpracy ze zgromadzeniami żeńskimi, domami samotnej matki, a nawet szpitalami miejskimi.

Do tej pory w Oknach Życia pozostawiono 83 niemowlęta. W 2013 r. było ich 18, w 2014 - 8, a w 2015 - 5. Okna Życia działają w większości europejskich krajów.

Są one alternatywą dla dotychczasowych możliwości zostawienia dziecka w szpitalu po porodzie lub skrócenia drogi adopcji. "Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie stanowią najlepszego rozwiązania. Okno Życia jest alternatywą dla porzucenia noworodka na śmietniku i pozbawienia go opieki" - informuje Caritas Polska na swojej stronie internetowej.

Katolicka Agencja Informacyjna