Poznan Ratusz„Dzieci osierocone − jak pomóc dziecku po stracie bliskiej osoby” - to tytuł konferencji, która odbędzie się 24 listopada o w Poznaniu. Wydarzenie to ma przybliżyć tematykę przebiegu procesu żałoby u dzieci i pokazać sposoby niesienia im w tym czasie pomocy.

Jak podkreśla w rozmowie z KAI Barbara Grochal z Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu, zabiegało ono o zorganizowanie konferencji o tej tematyce od 3 lat. Każdego roku poznańskie Hospicjum Palium, które wspierane jest przez Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej, zajmuje się bowiem ok. 40 dzieci, które doświadczyły straty bliskiej osoby.

− Wiemy, jak bardzo te dzieci i młodzież potrzebują pomocy, gdyż przeżywają one żałobę znacznie dłużej niż dorośli. Wiemy też, że taka pomoc jest możliwa, a niestety z naszych obserwacji wynika, że w szkołach wiedza na ten temat jest niewystarczająca − zauważa Barbara Grochal, która podczas konferencji podzieli się doświadczeniami Hospicjum Palium w opiece nad dziećmi osieroconymi.

− Zależy nam na tym, aby ta konferencja nie tylko uświadomiła problem, ale także dała szkołom narzędzia do prawidłowej opieki nad tymi dziećmi – wyjaśnia Grochal dodając, że konferencja przygotowana z myślą o pracownikach wielkopolskich szkół jest wydarzeniem unikalnym w skali całego kraju.

Podczas konferencji zostaną omówione nie tylko mechanizmy przeżywania procesu żałoby przez dzieci oraz sposoby ich wsparcia po stracie rodzica lub rodzeństwa, ale także funkcjonowanie systemu rodzinnego w trakcie choroby członka rodziny. Przybliżone zostaną również sposoby uzyskania pomocy oraz zasady współpracy w tym zakresie z takimi instytucjami jak sąd rodzinny, kurator, MOPR czy szkoła.

Konferencja „Dzieci osierocone − jak pomóc dziecku po stracie bliskiej osoby” odbędzie się 24 listopada w godz. 9.00-14.00 w Sali Sesyjnej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu (al. Niepodległości 16/18). Jej organizatorami są Wielkopolski Kurator Oświaty, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu i Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronach www.hospicjum-palium.pl i www.ko.poznan.pl.

 

Katolicka Agencja Informacyjna