Drukuj

aniol dziecko utraconeKościół a dzieci zmarłe przed narodzeniem, gdzie otrzymać wsparcie po stracie dziecka i jakie są formalności pogrzebowe? - m.in. o tym można się dowiedzieć z ulotki przygotowanej przez Wydział Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin tarnowskiej kurii.

Pobierz ulotkę

Na początek wydrukowano 6 tys. ulotek. Trafiły już one do szpitali w diecezji tarnowskiej.

- Można tam znaleźć informacje pomocne dla rodziców, którzy chcą pochować swoje dziecko - mówi ks. dr Jan Banach, dyrektor Wydziału. - Jeśli chodzi o świadomość to sytuacja się zmieniła zarówno ze strony pacjentek, ich rodzin i służby medycznej. Ucieszyliśmy się, że księża kapelani oczekiwali na takie ulotki, informacje i sami próbowali robić swoje foldery - mówi ks. Banach.

Duszpasterz rodzin dodaje, że gorzej jest ze znajomością prawa i przepisów, dlatego znalazły się one w ulotce.

Jeśli rodzice dowiadują się, że ich dziecko zmarło przed upływem 22. tygodnia ciąży - a chcieliby je pochować - warto w szpitalu zastrzec sobie chęć odbioru jego ciała oraz stosownych dokumentów.

W przypadku śmierci dziecka po 22. tygodniu ciąży rodzice mają obowiązek zgłosić się do kancelarii szpitala, ponieważ muszą dziecko zarejestrować.

Powyższe informacje wynikają ze szpitalnej praktyki rozróżniania poronienia i porodu – strata dziecka do 22 tygodniu rozumiana jest jako poronienie, strata po 22 tyg. jako poród.

Jeśli określenie płci dziecka nie jest możliwe – z różnych powodów - szpital nie wystawia Karty Martwego Urodzenia (a więc nie ma możliwości zgłoszenia urodzenia w USC), natomiast może wystawić Kartę Zgonu (w szpitalu zostaje uzupełniona część przeznaczona dla administracji cmentarza), która jest konieczna do pochowania dziecka. W tym przypadku kobieta jest pozbawiona zarówno prawa do zasiłku i urlopu macierzyńskiego jak i również prawa do zasiłku pogrzebowego.

Ulotki mają także trafić do kancelarii parafialnych i poradni rodzinnych na terenie diecezji tarnowskiej.

Katolicka Agencja Informacyjna