fot.bartekRuszyła kolejna edycja akcji „Paczuszka dla maluszka” organizowana przez Bractwo Małych Stópek. - W ubiegłym roku odnieśliśmy ogromny skutek. Zaopatrzyliśmy wszystkie dzieci, będące pod naszą opieką w artykuły chemiczne i kosmetyczne – podkreśla ks. Tomasz Kancelarczyk.

Już po raz drugi Bractwo Małych Stópek organizuje zbiórkę środków chemicznych i kosmetycznych w ramach „Paczuszki dla Maluszka”. Ksiądz Tomasz Kancelarczyk z BMS podkreśla, iż zarówno ta jak i inne inicjatywy podejmowane przez Bractwo są działaniem a nie jednostkową akcją. – Jesteśmy ukierunkowani na pomoc nie tylko dzieciom nienarodzonym, ale pamiętamy o naszych podopiecznych, którzy przyszli na świat - podkreśla.

Ksiądz T. Kancelarczyk zaznaczył, iż w ubiegłym roku inicjatywa odniosła ogromny skutek. - Zaopatrzyliśmy wszystkie dzieci, będące pod naszą opieką w artykuły chemiczne i kosmetyczne - dodaje. Bractwo zachęca, by paczki składały się z takich artykułów, które zawsze będą trafionymi prezentami tj. z kosmetyków czy pieluszek. Koszt takiej paczuszki niech wynosi ok. 100 zł. –Warto też do paczuszki dołączyć pluszaka i sprawić radość maluszkowi-podkreśla w rozmowie z KAI.

- Chcemy, by ta paczuszka nie tylko miała wagę w postaci pomocy materialnej, ale i pomocy psychologicznej – wskazuje ks. Tomasz. Jak dodaje działanie to ma dwojaki charakter. Jest skierowane nie tylko do kobiet, które nabierają przeświadczenia, że pamiętamy o nich również później, gdy dziecko zagrożone aborcja przychodzi na świat ale jest to również działanie w stosunku do osób które tą paczuszkę robią. – Poprzez pomoc narodzonym uwrażliwiamy innych. Uwrażliwiamy na zagrożenia, które są wtedy, kiedy są dzieci nienarodzone – dodaje.

W ubiegłym roku BMS udało się uratować od aborcji 32 dzieci. – W tym roku będzie ich więcej – zaznacza ks. T. Kancelarczyk. Kobiety nie zgłaszają się same. - Często kontaktują się z nami koleżanki, rodzina. W takich sytuacjach, prosimy je o rozmowę z kobietą, która chce przerwać ciążę, by chciała chociaż nas wysłuchać. Od takiego wysłuchania rodzą się potem rozmowy. Bywa tak, że się niestety nie uda-mówi ks. Tomasz. Bardzo często jednak wystarcza dobre słowo, rozmowa a kobieta nie chce nawet słyszeć u zabiciu swojego dziecka. - Gdyby się spytać dziś czy myślały, kiedyś o aborcji, zaprzeczą. Wiem jednak, że gdybyśmy zostawili je wtedy same, poszłyby w inną stronę – dodaje ks. Kancelarczyk.

Do Bractwa trafiają bardzo różne osoby. Chcą dokonać aborcji ze względów ekonomicznych, z powodu choroby dziecka czy pod wpływem nacisku rodziny. – W ubiegłym roku był trafiła do nas kobieta, namawiana do aborcji przez mężczyznę. Kiedy jednak okazało się, ze na aborcję jest za późno ten umył ręce. „Od pomagania są katole” – dodał. W trakcie rozmowy zwrócił się do mnie „ja panu uczciwie mówię, że jestem od Faktów i Mitów” - a ja uczciwie panu mówię – jestem od Jezusa Chrystusa – wspomina ks. Tomasz.

Ksiądz Kancelarczyk zaznacza, iż bardzo często kobiety decydują się na aborcję pod wpływem ojców dzieci. – Zdarza się, że mężczyźni wywierają presję, żądają badań DNA. Wszystko diametralnie się zmienia, gdy pojawia się dziecko. Stwierdzają „do mnie podobny” i już żadnych testów im nie trzeba-dodaje. Każda sytuacja jest inna. Niekiedy naprawdę niewiele potrzeba, by uratować niewinne życie. – Może adopcja? Okno życia? Wystarczy zapewnienie, że pomożemy urodzić. Za dwa tygodnie mama nie chce słyszeć o zrzeczeniu się praw. „Jaka adopcja? Jakie okno – w domu już wszyscy na to dziecko czekamy!” – mówi ks. Tomasz.

W czasie całej działalności Bractwa i siostrzanej do niego Fundacji Małych Stópek
ks. Tomasz podkreśla, że najbardziej w pamięć zapadła mu Ukrainka, którą ojciec dziecka namawiał do aborcji. – Niekiedy żartuję, że ona to emigrantka ekonomiczna, a dziecko uchodźcą… od aborcji – dodaje. Kobieta nie uległa namowom i urodziła malucha. - Kiedy spytałem ją o decyzję powiedziała „ jakbym ja zabiła dzieciątko to umarłoby moje serce”. Dla mnie to motto dla wielu rozważań i kazań - dodaje ks. Tomasz. Ksiądz Kanclarczyk podkreśla, iż to świadectwo wiary wciąż przypomina mu Evangelium vitae – Ewangelia życia znajduje się w samym sercu orędzia Jezusa Chrystusa. – Musimy bronić życia by nie umarło nasze serce, by nie umarło serce Jezusa Chrystusa – dodaje.

Bractwo Małych Stópek poza bezpośrednimi działaniami mającymi na celu pomoc dzieciom zagrożonym aborcją, organizuje największy w Polsce Marsz dla Życia. – W tym roku odbywać się będzie pod hasłem: Mężczyzna-waleczne serce – podkreśla ks. Tomasz. Uczestnicy będą się modlić w roku Miłosierdzia o takich właśnie mężczyzn – o walecznym sercu, walczących o rodzinę, miłosiernych.

O bieżących działaniach BMS można dowiedzieć z facebooka. Tam również podane są szczegółowe informacje dotyczące włączenia się w akcję „Paczuszka dla Maluszka” a także „Kup pieluchy-podaj Jasia”.

Katolicka Agencja Informacyjna