Ks Piotr Pawlukiewicz„W oczach wielu ludzi małżeństwo jest przyjmowane z lekceważeniem i pogardą” - powiedział ks. Piotr Pawlukiewicz.

Kapłan był gościem Bydgoskiej Akademii Rodziny, prowadzonej przez Rodziny Szensztackie, przy Sanktuarium Zawierzenia.

 Spotkanie poświęcone zostało zagadnieniu małżeństwa, jego blaskom i cieniom. - Jeśli nie zainwestujemy w małżeństwo, to za trzydzieści lat będzie trzeba inwestować w domy dziecka, poprawczaki i poradnie psychologiczne - powiedział ks. Piotr Pawlukiewicz. - Pamiętam jak moim psychologiem, opiekunem medycznym i nauczycielem była mama. Więc jeśli nie docenimy bogactwa małżeństwa, prędzej czy później to poczujemy. Ci, którzy pragną zbudować coś na mocnych fundamentach, powinni inwestować - dodał.

Ks. Pawlukiewicz zauważył, że w Polsce jest wiele pięknych i szanujących się rodzin. Zaraz potem zaznaczył, że nie należy jednak czekać na idealne małżeństwo, czy idealną rodzinę. - Dlatego, że nigdy się nie doczekamy. Mówi się o kryzysie rodziny, ale nie dajmy się zwariować, że każdy miał jakąś przeszłość patologiczną, czy toksycznych rodziców. Ci ludzie rodzą i wychowują wspaniałe potomstwo o wielkiej kulturze bycia oraz z postawami zgodnymi z Ewangelią. Więc tego dobra jest dużo, trzeba je tylko dojrzeć - mówił.

Wśród cieni, które mogą zagrażać małżeństwu i rodzinie, kapłan wymienił poszukiwanie życiowej wygody. - Małżeństwo nie jest dla tych, którzy szukają wygody w świecie. Jest dla tych, co poszukują miłości, wyrażanej często przez ofiarę - powiedział.

Drugim cieniem jest spłycenie sfery seksualnej. Seks uprawia się często "dla sportu" i rozrywki oraz z kilkoma partnerami. Do tego wszystkiego dochodzi tzw. mentalność antynatalistyczna, czyli przeciwna poczęciu, przeciwna życiu - powiedział.

Jeszcze jedno według kapłana jest w małżeństwie bardzo ważne - to życie modlitewne. - Jeśli młodzi ludzie już w narzeczeństwie nie nauczą się wspólnej modlitwy, to potem będzie bardzo trudno. Więc dobrze, że młodzi małżonkowie chcą się formować i nie wystarcza im to, co otrzymali na katechezie w szkole. Próbują szukać czegoś więcej - zakończył.

Ksiądz Piotr Pawlukiewicz jest m.in. kapelanem sejmowej kaplicy, wykładowcą homiletyki i duszpasterstwa rodzin w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Głosi rekolekcje w wielu miastach Polski, a także dla środowisk polonijnych na świecie. Goszcząc w diecezji bydgoskiej, oprócz słowa głoszonego w Sanktuarium Zawierzenia, spotka się z wiernymi bydgoskiej parafii Chrystusa Króla oraz św. Wawrzyńca w Nakle nad Notecią.

Do udziału w Akademii Rodziny są zapraszane młode małżeństwa (do 10 lat stażu małżeńskiego) wraz z dziećmi. Inicjatywa została zapoczątkowana 9 lat temu w Józefowie k. Warszawy przez Mirosławę i Pawła Kwas, a dziś istnieje również w Gdyni, w Winowie k. Opola i od października ubiegłego roku w Bydgoszczy przy Sanktuarium Zawierzenia.

Zajęcia są prowadzone cyklicznie raz w miesiącu w formie wykładów i warsztatów. Uczestnicy mogą zdobyć nie tylko nową wiedzę na temat rozwoju relacji w małżeństwie i rodzinie, ale również nabyć praktyczne umiejętności w tej dziedzinie. Spotkania - m.in. z ks. Piotrem Pawlukiewiczem - mają charakter inicjatyw towarzyszących, które cieszą się sporym zainteresowaniem.

Katolicka Agencja Informacyjna