ogrodowczykowieNie bądź egoistą byś nie cudzołożył i pamiętaj, by drugą osobę traktować poważnie i odpowiedzialnie, bo może zostać twoją żoną, twoim mężem - o tych i innych aspektach szóstego przykazania, podczas kolejnego spotkania z cyklu PKP Młodych, mówili Magdalena i Piotr Ogrodowczykowie małżonkowie z dwudziestoletnim stażem.

Nie cudzołóż, tzn. również nie pożądaj, nie daj sobą zawładnąć przez pożądanie to prosta, a zarazem bardzo trudna zasada jaką zostawił nam Bóg. Zasada czystości, z którą każdy się zmaga, na różnych etapach swojego życia. Bóg nie zostawia nas samych. Pokazuje nam wzór pięknej i czystej miłości. To Święta Rodzina. To od nas zależy czy z tego wzoru skorzystamy, czy będziemy karmili się tym co nas otacza. A bodźców do bycia pożądliwym, egoistycznym i nastawionym na seks jest w dzisiejszym świecie bardzo dużo - mówili małżonkowie prowadzący rozmowę z młodzieżą.

Państwo Ogrodowczykowie podkreślali, że Bóg chciałby dla każdego z nas czystości, czyli dobra. Ideał, którego chce dla nas Bóg to dochowanie tej czystości do momentu zawarcia małżeństwa. Bo to piękne jeśli małżonkowie stają do przysięgi czyści i nieskalani i Bóg oddaje jedno drugiemu. Niestety, wskazywali małżonkowie, jest to wzór często niedościgniony. Wielu młodych ludzi potyka się na tej drodze czystości, są poranieni, uwikłani w nałogi pornografii czy masturbacji. To nie znaczy, że tacy ludzie nie mają szansy na szczęśliwe życie w małżeństwie. Bo Bóg zna historię każdego z nas, taką jaka ona jest. On nas nigdy nie skreśla i nie liczy naszych upadków. Przeciwnie wie, że każdego dnia czystość w nas walczy z nieczystością i po każdym upadku czeka na nas w konfesjonale – mówili.

Bóg chce dla nas czystości dlatego nie powinniśmy bać, czy wstydzić się prosić o nią w modlitwie. Bóg chce byśmy o czystość się modlili i dobre relacje w parach, narzeczeństwach i małżeństwach.

Często trudno wejść w związek z osobą, która do tej pory żyła w nieczystości, ale jeśli jest w niej zmiana, jeśli pojednała się z Bogiem to warto spojrzeć na tę osobę tak jak patrzy na nią Chrystus, który zmywa z niej grzech i pomaga żyć dalej w czystości. Tylko tak można zbudować trwały związek mimo trudnej przeszłości- radzili młodym małżonkowie.

Jaka jest praktyczna korzyść z przekazania nie cudzołóż? Gdy walczysz o czystość i jesteś w tym przy Bogu możesz wygrać szczęśliwe i dobre małżeństwo i dobrą rodzinę. To korzyść na całe życie - zaznaczyli prelegenci. Niestety wiele małżeństw przeżywa kryzysy i rozwodzi się właśnie z powodu problemów z czystością. Do tych problemów często doprowadza nasz egoizm i pycha. To zamyka nasze oczy na szczęście i dobro drugiego człowieka.

- Dlatego warto abyście traktowali się poważnie i z szacunkiem podchodzili do siebie i do waszych relacji - zachęcali Ogrodowczykowie. Nie wolno wam się sobą bawić. Patrzcie na siebie jako na przyszłych małżonków, rodziców. Patrzcie na siebie przez pryzmat waszego powołania.

Kolejne spotkanie z cyklu PKP Młodych zaplanowano na 18 marca. Będzie poświęcone VII przykazaniu - nie kradnij. Prelekcję wygłosi ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski.

Katolicka Agencja Informacyjna