Drukuj

grob aniolekGrób dziecka utraconego poświęcony został przez biskupa sandomierskiego w sobotę, 27 sierpnia na cmentarzu komunalnym w Ostrowcu Świętokrzyskim. Ceremonię poprzedziła Msza święta w intencji dzieci utraconych przed narodzeniem oraz za ich rodziny.

Mszy św. koncelebrowanej w kościele Matki Bożej Saletyńskiej koncelebrowanej przez kapłanów z dekanatu ostrowieckiego przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Podczas homilii biskup podkreślił, że bez względu na tragizm sytuacji w jakiej może znaleźć się człowiek, wiara w Boga otwiera przed nim nowe perspektywy.

- Tak było w życiu patronki dnia św. Moniki i podobnie dzieje się w przypadku utraty dziecka, gdyż Bóg zawieść nie może. Tej wierze powinny towarzyszyć konkretne gesty i działania w stosunku do osób przeżywających bolesne doświadczenie. Mamy płakać z płaczącymi i być dla nich wsparciem. Grób dziecka utraconego jest nie tylko miejscem godnego pochówku, który należy się każdemu człowiekowi ale i znakiem miłosierdzia wobec jego rodziców i najbliższych – powiedział ordynariusz.

Po zakończeniu Mszy św. biskup poświęcił na cmentarzu komunalnym grób dziecka utraconego, który znajduje się w jego centralnej części przy kaplicy cmentarnej.

Na uroczystości obecni byli m.in.: prezydent miasta Jarosław Górczyński, osoby zaangażowane w poradnictwo rodzinne, przedstawiciele Kościoła Domowego, Rycerze Kolumba oraz wielu mieszkańców miasta.

O potrzebie istnienia grobów utraconego dziecka mówiła Elżbieta Helicka, psycholog i doradca życia rodzinnego, podkreślając, iż dla rodziców dotkniętych utratą dziecka, takie miejsce są miejscem, gdzie mogą popłakać, pomodlić się, zapalić świeczkę.

- Przygotowując młodych do sakramentu małżeństwa wielokrotnie widziałam ten blask w oczach i uśmiech, gdy rozmawiamy o powołaniu do bycia tatą i mamą, gdy mówimy o pięknej miłości i odpowiedzialności rodzicielskiej. Życie jednak pokazuje, że obok szczęśliwych rodziców jest też wiele osób przeżywających ból po stracie nienarodzonego dziecka – mówiła pani psycholog.

- Niektórzy nie mieli nawet możliwości pożegnania się z nim ani zorganizowania godnego pochówku. Różnie radzą sobie z taką stratą. Potrzeba miejsca, w którym będą mogli popłakać, pomodlić się, zapalić świeczkę. Doznają tam ukojenia bólu po stracie dziecka, zawierzając wszystko Miłosiernemu Bogu – podkreśliła.

Grób dziecka utraconego, jest to miejsce pochówku dla dzieci zmarłych wskutek poronienia. Jest to także symboliczne miejsce modlitwy dla rodziców, którzy utracili dziecko i nie wiedzą, co się z nim stało. W przekonaniu inicjatorów, spełnia on również rolę katechezy dla osób, które nie są do końca przekonane, że życie człowieka rozpoczyna się w chwili jego poczęcia. W diecezji sandomierskiej, groby utraconego dziecka utworzone zostały w ostatnich latach na cmentarzach m.in. w Sandomierzu, Staszowie, Stalowej Woli.

Katolicka Agencja Informacyjna