Drukuj

FijalkowskiW łódzkim Centrum Służby Rodziny 20 maja rozpocznie się cykl konferencji o tematyce ginekologiczno-położniczej związanych z postacią prof. Włodzimierza Fijałkowskiego. 4 czerwca br. minie 100. rocznica urodzin tego wybitnego lekarza, znanego w całej Polsce, a także na świecie, jako twórca polskiego modelu Szkoły Rodzenia, promotora rodzicielstwa zgodnego z naturą, popularyzatora wiedzy z zakresu naturalnego planowania rodziny i psychologii prenatalnej oraz wybitnego obrońcy życia, małżeństwa i rodziny.


Konferencją „W zgodzie z naturą to (EKO)logiczne” 20 maja br., o godzinie 10:00 w łódzkim Centrum Służby Rodziny, rozpoczną się wydarzenia związane z postacią słynnego ginekologa-położnika.
O godzinie 10:15 prof. Fijałkowskiego wspominać będą prof. Dorota Kornas–Biela, dr Maria Welento-Tyszko, senator Antoni Szymański i Paweł Fijałkowski.
Kolejne wspomnienie doktora oraz osób kontynuujących jego dzieło, odbędzie się 27 maja w Sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego w Pabianicach.
W piątek 9 czerwca Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi przygotowała konwersatorium pt.: „100 lecie urodzin prof. Włodzimierza Fijałkowskiego”. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17:00.
Swoje wykłady wygłoszą: dr hab. Dorota Kornas-Biela prof. KUL („Świadectwo życia prof. Włodzimierza Fijałkowskiego – droga do Prawdy”) oraz prof. zw. dr hab. n. med. Ryszard Poręba z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego („Moja ocena miejsca prof. Włodzimierza Fijałkowskiego w polskiej ginekologii i położnictwie”).
17 czerwca w Prawdzie k. Łodzi na ul. Prof. Włodzimierza Fijałkowskiego, o godzinie 10:00 rozpocznie się rodzinny piknik śladami prof. Włodzimierza Fijałkowskiego. Gościem specjalnym wydarzenia będzie dr Jacek Pulikowski ze swoim rozważaniem pt. „W Prawdzie o szczęściu”.
Z okazji 100. rocznicy urodzin prof. Włodzimierza Fijałkowskiego, grupa 28 senatorów RP złożyła w dniu 18 maja 2017 r. oświadczenie wyrażające głęboki szacunek dla profesora za jego wybitne dokonania.
Prof. Włodzimierz Fijałkowski był wybitnym lekarzem ginekologiem-położnikiem, szeroko znanym w całej Polsce, a także na świecie, jako twórca polskiego modelu Szkoły Rodzenia, promotor rodzicielstwa zgodnego z naturą, popularyzator wiedzy z zakresu naturalnego planowania rodziny i psychologii prenatalnej oraz wybitny obrońca życia, małżeństwa i rodziny.
W latach 50. XX wieku zorganizował doświadczalny kurs profilaktyki porodowej, na którym kształtował się polski model Szkoły Rodzenia. Działalność prof. Fijałkowskiego nie podobała się ówczesnym władzom, wskutek czego przez wiele lat nie mógł pracować w Akademii Medycznej.
Główną przeszkodą w jego rozwoju zawodowym było wprowadzenie w 1956 r. ustawy „O dopuszczalności przerywania ciąży”. Profesor Fijałkowski nie zgadzał się na wykonywanie aborcji – w konsekwencji musiał zrezygnować z pracy w przychodni. Uczelniana komórka PZPR usiłowała zablokować jego przewód habilitacyjny, jednak pracę „Szkoła Rodzenia oparta na podstawach psychologicznych” zatwierdziła Centralna Komisja Kwalifikacyjna. Partia dopięła jednak swego i doprowadziła do zwolnienia Fijałkowskiego z pracy w Akademii Medycznej.
Prof. Fijałkowski uczestniczył w pracach 7 towarzystw naukowych krajowych i międzynarodowych, m.in. Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Międzynarodowego Towarzystwa Naukowego Psychologii Prenatalnej. Od maja 1994 r. był członkiem Papieskiej Akademii Życia (Pro Vita).
Jego życiowym credo były słowa: „Płynę pod prąd, bo tylko tak mogę budować cywilizację życia”. Zmarł 15 lutego 2003 r., po krótkiej i ciężkiej chorobie.

Katolicka Agencja Informacyjna