W tej kategorii nie ma artykułów. Jeśli na tej stronie wyświetlane są podkategorie, mogą zawierać artykuły.

Okno-Zycia-2Ponad czterdzieścioro dzieci w ciągu pięciu lat zostało pozostawionych w Oknach Życia, działających w całej Polsce. Od czasu założenia pierwszej placówki w Krakowie w 2006 r., niemal w każdej diecezji powstało miejsce, w którym matki pozbawione oparcia najbliższych, mogą bezpiecznie i bez konsekwencji prawnych pozostawić swoje dzieci. 

Pierwszy był Kraków

Pomysł jest prosty – okno otwiera się od strony ulicy (zazwyczaj budynek, w którym jest zainstalowane, znajduje się w centrum miasta lub łatwo dostępnych dzielnicach), wewnętrzne pomieszczenie jest ogrzewane i z wentylacją. Otwarcie drzwi automatycznie uruchamia alarm, dziecko jest niezwłocznie dowożone do szpitala na oddział noworodków i po badaniach można już uruchomić procedury adopcyjne.


Dozwolone jest podawanie środków antykoncepcyjnych kobiecie, która padła ofiarą gwałtu, natomiast absolutnie niedozwolone jest w takiej sytuacji podawanie środków poronnych – stwierdził w wywiadzie dla portalu vaticaninsider prezes Papieskiej Akademii „Pro Vita" bp Ignacio Carrasco de Paula. Zaznaczył, że jest to norma, która jest proponowana przez Kościół od co najmniej 50 lat.

trzy plus logoMacierzyństwo to najpiękniejsza przygoda mojego życia – mówi Teresa Kapela, matka pięciorga dorosłych dzieci – dwóch synów i trzech córek. Jej zdaniem macierzyństwo rozwija i wzbogaca, zachęca więc wahające się kobiety do podjęcia tej przygody. Zapewnia, że każda z nich da sobie radę. Nie czuje się też „kurą domową", jest bardzo aktywna w Związku Dużych Rodzin Trzy Plus. Jeździ na międzynarodowe spotkania, kontaktuje się z mediami. Mówi, co powinni zrobić politycy żeby pomóc matkom.

(fot. kaja)Sztuczne zapłodnienie może zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu - informuje "Fertility and Sterility", czasopismo wydawane przez Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Reprodukcyjnej (ASRM).

W periodyku opublikowano artykuł omawiający badania duńskich naukowców ze szpitala uniwersyteckiego w Aarhus w Danii. Badania wykazały, że wśród 20 tys. kobiet rodzących w latach 1989-2006, te, które korzystały ze sztucznego zapłodnienia częściej rodziły wcześniaki.

fot. zgZna to chyba każda kobieta, która bez pomocy gosposi lub dobrej babci musi sobie radzić z domem i pracą zawodową.  ("Mój ojciec miał zawsze w szafie wyprasowane koszule i obiad z trzech dań na stole" - powiedział pewien mężczyzna do żony z wyrzutem. "Ale ja nie pracowałam, a ojciec zapewniał pannę służącą!" - zgasiła go obecna przy tej rozmowie matka).

Spróbuję najpierw krótko opisać, jak w moich oczach przedstawia się sytuacja, a następnie przejdę do pytań, zastrzeżeń, uwag i uzasadnień. Badanie nasienia jest standardową procedurą diagnostyczną w leczeniu (przede wszystkim) niepłodności małżeńskiej. Najczęściej stosowaną metodą pobierania próbki jest masturbacja niedopuszczalna z punktu widzenia etyki katolickiej.