Statua Wolności [z zasobów Internetu]„To policzek wymierzony katolikom" – tak ordynariusz diecezji Pittsburgh, bp David Zubik komentuje niedawną decyzję amerykańskiej administracji Baracka Obamy, dotyczącą obowiązkowego włączenia antykoncepcji i zabiegów sterylizacji do pakietu ubezpieczeń zdrowotnych dla pracowników Kościoła.

„Administracja Obamy powiedziała po prostu katolikom amerykańskim: do diabła z wami. Inaczej tego nie da się ująć" – pisze hierarcha w artykule zamieszczonym na stronie internetowej diecezji.

Mający polskie korzenie bp Zubik jest jednym z czołowych przedstawicieli episkopatu USA, którzy sprzeciwiają się zmuszaniu Kościoła do wykupywania obowiązkowych ubezpieczeń pokrywających m.in. koszty środków antykoncepcyjnych, w tym wczesnoporonnych pigułek, takich jak „Plan B" czy „ella", oraz sterylizacji. Jak większość hierarchów, nie ukrywa zaskoczenia bezpardonową decyzją administracji Białego Domu. Katolickie instytucje mają rok na wdrożenie nowych przepisów w życie.

Zdaniem bp. Zubika, ten jednostronny dyktat „podważa sam proces demokratyczny" i stanowi „bezprecedensowy atak na wolność sumienia nie tylko w stosunku do katolików, nie tylko ludzi wszystkich religii". „To podważa całą koncepcję i nadzieję związana z reformą ochrony zdrowia, gdyż została ona nierozerwalnie związana z fanatyzmem zwolenników aborcji " – napisał duchowny, przypominając jakie zasługi dla funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w USA wniósł Kościół katolicki.

 

Katolicka Agencja Informacyjna