W dniach 18-20 listopada w domu rekolekcyjnym przy ZGWSD w Paradyżu miała miejsce Oaza Modlitwy Diakonii Życia. Można powiedzieć, że jest to spotkanie modlitweno-formacyjne. Bo jeśli człowiek jest istotą cielesno-duchową, to oba wymiary powinny być pielęgnowane. I tak dla ducha był czas na wspólną modlitwę, adorację i Eucharystię. Dla ciała natomiast trochę spotkań intelektualnych.

„Nigdy w życiu" czyli jak wystrzegać się błędnego myślenia o życiu poczętym. Spojrzenie na aborcję, która coraz częśćiej zaczyna być postrzegana, jako zabieg kosmetyczny. Chwytając się „Dużej książąki o aborcji", można powiedzieć o niej, że została napisana jako poradnik dla rozwiązłych i naiwnych. Co i jak trzeba zrobić po seksie bez odpowiedzialności, aby nie nosić skutków tej przygody. Konkretne porady, odnośniki i wskazówki...

„Za wszelką cenę?" to blok poświęcony początkom życia i poczęciu w sytuacjach, gdy pojawiają się problemy. Ku czemu się skłaniać – in vitro czy NaProTechnologia? Kto w tej walce ma silniejsze argumenty, gdy jedna i druga metoda mają mniej więcej tyle samo lat. Kto nakręca biznes zwolenników sztucznego zapłodnienia i jakie za tym idą pieniądze? Dlaczgo Napro uważa się za pseudonaukę i wmawia się, że to po porstu brednie? Chcących dowiedzieć się trochę więcej, odsyłam do książki Tomasza Terlikowskiego „Robienie dzieci. Terlikowski śmiało o in vitro".

Była też część rozrywkowa, czyli halowe przebijanie piłki przez siatkę oraz umysłowe gry słowne. Może jedno i drugie nie było najwyższych lotów, ale radości nie brakowało.

I na koniec najistotniejsza informacja o zmianie. Nastąpiło przekazanie władzy na stanowisku odpowiedzialnej za Diakonię w gałęzi młodzieżowej. Monika Płocha przekazała stery DŻ młodszej koleżance Aleksandrze Kowalewskiej. Tak to już w życiu jest, że kiedyś zmiana musi nastąpić, aby rozpocząć coś nowego. A wszystko po to, aby podnosić swoje umiejętności i innym również dawać możliwość rozwoju.

Tak więc kolejne spotkanie uważam za udane. Do następnego jeszcze sporo czasu, a po drodze kilka zadań, które będą mogły zapisać się w historii naszej grupy.

ks. Daniel Geppert