Uroczyste otwarcieDana i Darek z Diakonii Życia wystąpili z inicjatywą powołania w swojej parafii w Oleśnicy Specjalistycznej Poradni Rodzinnej. Poniżej opisują, w jaki sposób to przeprowadzili.

Wielu z nas posługuje w dziele poradnictwa rodzinnego w swoich parafiach. W diecezji wrocławskiej oprócz zwykłych Poradni Rodzinnych funkcjonują jeszcze Poradnie Specjalistyczne. W ich ramach posługują psycholodzy, pedagodzy, prawnicy, mediatorzy, lekarze, doradcy życia rodzinnego. Zestaw pracowników jest różny w różnych poradniach, generalnie jednak musi być kilkoro specjalistów, by mogła ona zaistnieć. Co ważne - można starać się o pieniądze na taką działalność z funduszy miejskich (np. z Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii) oraz powiatowych (np. w porozumieniu z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie).

proboszcz i starostaWynika to z tego, że każda gmina ma ustawowy obowiązek prowadzenia poradnictwa na rzecz rodzin. Z reguły zajmuje się tym jakaś instytucja przy PCPR - np. u nas jest to Powiatowe Centrum Interwencji Kryzysowej. Jeśli więc jakaś parafia stanie na wysokości zadania i zaoferuje odpowiednie warunki, to jest bardzo duża szansa na to, by wejść we współpracę z w/w instytucjami. We Wrocławiu działa 7 takich Poradni (obecnie krystalizuje się sprawa 8), następne są w Trzebnicy i od miesiąca w Oleśnicy. Poza naszą diecezją - w Wałbrzychu, Kłodzku i Świdnicy - o ile nam wiadomo.

Każda z nich działa w parafii, a pracujący w niej specjaliści są dobierani nie tylko pod względem kompetencji, ale i sposobu ich życia oraz wierności nauce Kościoła. Sądzimy, że we wszystkich innych działo się to podobnie, w oparciu więc o naszą Poradnię pokrótce opiszemy, co trzeba zrobić, by powstała.

  1. Zdobyć do tej sprawy proboszcza! Będziemy działać w parafii, korzystać z jej pomieszczeń, ogrzewania, oświetlenia i innych mediów. Nie sposób więc tego dokonać bez współpracy proboszcza.
  2. Wydzielić stosowne pomieszczenia - z dostępem do ubikacji! Jeśli zaistnieje potrzeba - wyremontować je.
  3. Skompletować specjalistów.
  4. Zaprosić starostę, burmistrza, wójta - lub inne osoby decyzyjne na obiad - oczywiście do proboszcza. Jest to świetny czas na to, by przedstawić im tę sprawę, zyskać ich przychylność.
  5. Sporządzić wniosek do miasta o dofinansowanie i ofertę konkursową do starostwa - gdy ogłoszą konkurs na poradnictwo.
  6. Podpisać umowy.
  7. Uroczyście otworzyć Poradnię z udziałem mediów lokalnych, zaprosić wszystkich na kawę i ciasto - oczywiście do proboszcza:-)
  8. Podjąć dyżury w Poradni.

przed drzwiamy poradniNa zakończenie - piszemy to do Was byście rozważyli, czy nie udałoby się powołać tego typu instytucji w Waszym otoczeniu. Obecnie, gdy tak wiele rodzin rozpada się - co pociąga za sobą wiadome owoce - Kręgi Rodzin winny stawać w obronie małżeństwa i rodziny. Nie muszę Wam tego wyjaśniać. Poradnia Specjalistyczna może w tym dziele bardzo pomóc. Co również dla nas ważne - za naszą pracę możemy otrzymać wynagrodzenie. Jeśliby ktoś był tym bardziej zainteresowany służymy pomocą (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Pod adresem http://olesnicaslw.archidiecezja.wroc.pl  w zakładce Poradnia Rodzinna możecie zobaczyć wykaz specjalistów i podejmowane zagadnienia w oleśnickiej Poradni, jako przykład tego, co można w nich robić.

Dana i Darek Stępniowie

w sali wykładowej